btbilgi

Günümüzde akıllı telefonlar gelişmiş donanımsal yetenekleri ile tonla uygulamayı biraraya getirerek yenilikçi fikirlere yol açabiliyorlar. Özellikle de kişisel ve evde sağlık servisleri konsepti bu yaklaşımdan epeyce faydalanmakta. En basitinden nabzımızı kontrol etmeden, diyabet seviyelerini kaydetmeye kadar birçok konuda telefonları ve akıllı aksesuarlarını kullanabiliyoruz. Bunların hepsini evimizin rahatından halletmek artık hayal değil. Bazı işlemler için doktora veya bir laboratuvara bile gitmenize gerek yok.

Futurism sitesi akıllı telefonlarla sunulabilen en iddialı ve yenilikçi sağlık sektörü servislerini aşağıdaki gibi sıralamış.

MUrgency

Eğer taşrada bir yerlerde yaşıyorsanız, acil ambulans veya doktor çağırmanız her zaman kolay olmayabilir. Hindistan’ın Punjab eyaletinde devreye sokulan MUrgency isimli uygulama, durumun ciddiyetine göre farklı sağlık merkezlerine, ambulans servislerine, kıdemli hastabakıcılara veya hastanelere haber verebiliyor. Bu uygulama özellikle devlet eliyle ve yetiştirilemeyen servisleri, özel servislerle yedeklemek amacı ile tasarlanmış. Uygulama üzerinden 36 hastaneye, 40 ambulans servisine ve 350 tıp uzmanına ulaşılabiliyor.

Telefonla pankreas kanser tanısı

Washington Üniversitesi’nde geliştirilen yeni bir uygulama sayesinde pankreas kanseri tanısını evinizde, akıllı telefonunuzla yapabiliyorsunuz. Bu proje için makine görüşü ve makine öğrenme teknikleri kullanılmış. Özel tasarlanan cihazla gözünüzün bir selfie fotosunu çekiyorsunuz, uygulama da gözbebeğindeki beyazlıkta bulunan sarı renkli bilirubin kimyasalını saptamaya çalışıyor. Bu kimyasalın varlığı, erken seviye pankreas kanseie olasığına işaret etmekte.

Akıllı telefonlarla sağlık sektöründe yenilikçi değişimler

Kandaki patojenleri saptama

Hayatınızı şehirlerden uzakta geçirip, herhangi bir hastalık durumunda kan testleri için acilen bir laboratuvara ulaşma imkanınız olmayabilir. İşte bu durumlar için geliştirilmiş yeni bir mini kan laboratuvarı, birçok testi evinizde yapmanızı sağlayabilir. Bu cihaz tek bir çipset üzerinde birçok kan analiz yönteimi birleştiriyor ve akıllı telefon ile sonuçları hemen alabiliyorsunuz. Bir damla kan analizi ile birçok bulaşıcı hastalığı erken teşhis edebilirsiniz.

Bulaşıcı hastalıkların takibi

Harvard Toplum Sağlığı Okulu’ndan çıkan bir sistem, bulaşıcı hastalık gözlemlenen bölgelerdeki takip işlemlerini akıllı telefonlar üzerinden yapmaya niyetli. Araştırmacılar Kenya’da gözlemlenen sıtma salgınını takip için, telefonlarla yollanan mesaj ve aramaları taramışlar. Bu mesaj ve aramalardaki metin ve konuşmaları konuşma tanıma ile analiz edilmiş. Toplanan veri lokasyon bilgisi ile Kenya haritası üzerinde konsolide edilmiş. Bu da acil yardım ekiplerine nereye öncelik vermeleri ve durumun ciddiyetini anlamada yardımcı olmuş.

Akıllı telefonlarla sağlık sektöründe yenilikçi değişimler

Hasta verilerinin kolay paylaşımı

Nerede olursanız olun, bir akıllı telefon sayesinde topladığınız her türlü sağlık verisini kolayca istenilen kişi veya kuruma iletmek artık mümkün. Doximity gibi sağlık ağları sizi yüzbinlerce doktor ve uzmana bağlayabiliyor. Doktorlar hastalarının durumlarını, belirtilerini ve tanılarını uzaktan kontrol edebilir ve gerekli önlemlerin erkenden alınmasını sağlayabilir hale geldi. Özellikle akıllı aksesuarlar ve saatler sayesinde, hastaların anlık raporlarına ulaşmak bile mümkün olabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.