btbilgi

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bu sene sonuna kadar dünya çapında 10 bin adet Supercharger şarn birimi inşa edileceğini iddia etmişti. Henüz bu rakama yaklaşamadılar ama en azından Avrupa’nın en büyük istasyonunu kuruyorlar. Avrupa’nın en büyük elektrikli şarj istasyonu Norveç’de bulunacak ve 42 adet Supercharger ünitesi barındıracak.

Bu istasyonun ilk haberleri Temmuz ayında sızmıştı. İstasyon Oslo’nun Rygge Havalimanı’nın güneydoğusunda bulunacak. İlk söylentilere göre istasyonda 40 Supercharger ünitesi olacaktı. Yani aynı anda 40 araba birden şarj edilebilecek. Ama o dönemde Tesla firması bu haberi doğrulamamıştı, sadece arazi baktıklarını ifade etmişlerdi.

Şimdi bu istasyonun inşası resmileşti ve Tesla’nın Norveç’den Sorumlu İletişim Müdürü Even Sandvold Roland kendisi açıklama yaptı. 42 şarj ünitelik yeni istasyona Norveç Elektrikli Araç Derneği de destek veriyor ve diğer markalara da benzer yatırımlara girmelerini özendirmeye çalışıyor denilmekte. Bu istasyon şu anda varolan 3 ünitelik başka bir şarj istasyonunun yanına kurulacak. Diğer küçük istasyonda her türlü lektrikli otomobil şarj edilebiliyor. Tesla’nın Supercharger istasyonunda ise sadece Tesla modelleri şarj edilebiliyor.

Norveç’deki 2017 ilk yarı elektrikli otomobil satışlarının sadece yüzde 15’i Tesla firmasından geliyor. Ama Norveç Avrupa’nın en önemli elektrikli araba pazarlarından biri. Penetrasyon çok yüksek ve halkın bilinçlenme oranı da öyle. Bu yüzden Tesla için de önemli bir pazar. Firma dünyanın çeşitli noktalarında büyük çaplı istasyonlar kurmayı planlıyor. Şimdiye kadar en çok Supercharger ünitesi ABD’deki Kaliforniya eyaletinde inşa edilmiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.