btbilgi

Teknoloji geliştirmeyi çok seven uluslararası perakende firmalarından en iyi bilineni, Amazon’dan sonra Walmart olsa gerek. Daha önce yenilikçi drone kullanım fikirlerini ve çeşitli otomasyon patentlerini gördüğümüz firma, şimdi de mağazalarında stok kontrol robotları denemeleri yapıyor. Firma bu robotları raf tarama, eksik stok belirleme, fiyat hatalarını takip etme gibi tekrarlanan işlerde kullanmayı planlamakta.

Bir robot raf tarama işlerini bir insandan kolaylıkla üstlenebilir. Herhangi bir insiyatif kullanması gerekmez ve müşterilerle iletişime de girmesine gerek yoktur. Walmart’ın ABD’deki 50 civarında mağazada test etmeye başladığı bu robotlar, raflarda eksik olan ürünler, hatalı etiketleri ve yanlış yazılmış fiyatları devamlı kontrol edecek şekilde tasarlanmış. Robotların üreticisi ise Kaliforniya kökenli Bossa Nova Robotics firması.

1 metre boya sahip robot, rafları taramak için makine görüş ve imaj tanıma sistemlerini beraberce kullanıyor. Üzerindeki aydınlatma mekanizması ve kameralar ile ürünlere bakıyor, verileri mağaza merkezine yolluyor. Mağaza çalışanları da gönderilen raporlara bakıp, hangi rafta neyin eksik olduğunu görebiliyor veya hatalı etiketleri kolayca düzeltebiliyorlar.

Walmart bu robotları insan görevlilerin yerine koymak için planlamamış. Aksine, insanların işlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak amaçlanıyor. Firmanın CTO’su Jeremy King raf takip işinin insanların gözünden kaçabilen noktaları olduğunu söylüyor. Ayrıca insan görevlilerin en sevmediği iş olduğunu da eklemekte. King’e göre robotlar bu işte insanlardan yüzde 50 daha efektifler. Rafları bir insan görevliden 3 kat daha hızlı ve doğru tarayabiliyorlar.

Firmanın en büyük rakibi Amazon da benzer şekilde depolarında kendi tasarımı olan Kiva lojistik taşıma robotları kullanmakta. Reuters’in verdiği bilgiye göre Amazon bu şekilde depo operasyonlarında yüzde 20 civarında tasarruf edebilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.