btbilgi

Twitter firması yeni bir açıklama ile iki Rus medya kurumuna reklam yasağı getirdiğini duyurdu. Firmanın kendi blogundan yapılan resmi açıklamada, Russian Today (RT) ve Sputnik isimli haber sitelerinin bundan böyle sosyal medya platformunda reklam yayınlayamayacakları ifade ediliyor. Sebep olarak da bu iki sitenin, ABD’nin 2016’daki başkanlık seçimlerini etkilemek amacı ile Rus hükümeti ile birlikte çalışmaları gösteriliyor.

Açıklamada “Bu kararımız, 2016 ABD başkanlık seçimleri hakkında kendi yaptığımız araştırmanın sonuçlarına ve ABD istihbarat örgütlerinin bulgularına dayanmaktadır. RT ve Sputnik sitelerinin, Rus hükümeti adına seçimleri olumsuz yönde etkilemek için sosyal medya sitelerini kullandığına karar verilmiştir” denilmekte. Twitter bu iki Rus medya firmasının aktivitelerinin özellikle saptandığını ve reklam yasağının getirildiğini belirtmekte. Ama başka Twitter kurallarını çiğnemedikleri için hesaplarının silinmeyeceği de aktarılıyor.

Ek bir bilgi olarak da, RT kurumunun Twitter üzerindeki propaganda reklamlarından elde edilmiş 1,9 milyon dolarlık gelirin bağışlanacağı veriliyor. Bu bağış başkanlık seçimlerine yapıldığı iddia edilen müdahalenin araştırılması için belli kurumlara transfer edilecekmiş. Twitter bu konuda daha fazla ayrıntıyı daha sonra paylaşacağını söylüyor. Buna karşılık RT’nin sosyal medya müdürü de Twitter’da iğneleyici bir mesaj atarak, Twitter’ın başkanlık seçimleri öncesinde RT’ye yüksek bütçeli çeşitli reklam fırsatları sunduğunu iddia etmiş.

Bu sorunla uğraşan sadece Twitter platformu değil. Dünyanın en popüler sosyal medya sitelerinden Facebook da benzer suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı. Bazı Rus medya firmalarının başkanlık seçimleri sırasında Facebook üzerinden yayımladığı propaganda amaçlı reklamlar ve mesajlar, Facebook’u da spotun altına itti. Facebook da bu ithamlarla kendi politikaları üzerinden boğuşmaya devam ediyor. Sosyal medya devi, geçenlerde bir açıklama ile reklam ve içerik pazarlama politikalarında ciddi değişiklikler yapmak zorunda kalmıştı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.