btbilgi

Şu anda olası bir insanlı Mars görevi için en sıkı çalışan isimlerden biri ABD Uzay Araştırmaları Kurumu, yani NASA. NASA 2030’larda kızıl gezegene bir ekip yollamayı ve orada belli bir süre kalmalarını planlıyor. Ama Mars insan yaşamı için uygun ortama sahip değil. 30 derece ile -184 derece Celcius arasında değişen ısılar, atmosferdeki zehirli gazlar ve ve ince hava katmanı yüzünden yüzeye vuran yüksek seviyede radyasyonla başa çıkmak gerekli.

Tüm bunlar düşünülünce, bir Mars görevi için astronotların kalabileceği çok sağlam ve korunaklı bir yapı gereksinimi ortaya çıkıyor. Daha önce bu yönde bazı konseptler görmüştük. Bu sefer ise NASA’nın Langley Araştırma Merkezi, ‘Clouds Architecture Office’ ve ‘Space Exploration Architecture’ firmaları biraraya gelip bir çalışma yapmışlar. Tasarımın kutuplarda Eskimoların yaşadığı buzdan igloo yapıları baz almasının bir sebebi var. O da suyun kozmik radyasyona ve ısıya karşı çok iyi bir koruyucu olması.

NASA, Mars görevi için yörüngede bir igloo yapısı test edecek

Mars yüzeyinin altında su kaynakları olabileceği biliminsanları tarafından ortaya konulmuş durumda. Bu su toplanırsa hem yapının üretiminde işe yarayabilir, hem de roket yakıtına dönüştürülebilir olacak. NASA da Mars görevinden önce böyle bir yapının nasıl çalışacağını görmek için yörüngeye bir örnek yollamayı planlıyor. ‘Ice Home’ (Buz Evi) adı verilen yapının inşa malzemelerinden örnekler 2018’in Kasım ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek. Örnekler istasyonun dışında bir yıl boyunca duracak ve sonra Dünya’ya geri gönderilip incelemeler yapılacak.

NASA, Mars görevi için yörüngede bir igloo yapısı test edecek

Buz ve şişebilir bir malzemeden üretilecek yapının özelliklerinden bir diğeri ise şeffaflığı sayesinde doğan gün ışığını aktaracak olması. Mars astronotları için ideal çözüm bu tarzda çok işlevli ama kurması zor olmayan bir binayı üs yapmak. Eğer yüzeydeki alternatifler işe yaramazsa, diğer seçenek yüzeyin altına inmek ve bir yeraltı üssü kurmak olacak. Ama bu da ağır makineler gerektireceği için çok tercih edilmiyor. Gerçi NASA geçenlerde Mars yüzeyinde içine yerleşmek için uygun bir boş lav tüpü bulduğunu açıkladı. Ama hangi astronot yüzeyde bir ev varken, yıllarca bir mağarada yaşamak ister ki?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.