btbilgi

Tüketiciler bir yandan daha güvenli alışveriş yöntemleri ve rahatlık isterken, yeni trendler daha zengin alışveriş deneyimlerinden bahsediyor. Güvenlik konuları çözüldükçe, tüketiciler sıradışı yöntemlerle pohpohlanmayı ve ilginç yaklaşımları tercih etme eğilimine girebiliyorlar. Bu trendleri yakalamaya çalışan şirketlerden biri de dünya çapında çalışan ödeme sistemleri firması Mastercard. Firma Las Vegas’da düzenlenen ‘Money20/20’ etkinliğinde bir artırılmış gerçeklik destekli alışveriş sistemi tanıttı.

Artırılmış gerçeklik (augmented reality – AR) gerçek hayat ve dijital olanı arasındaki duvarları incelten bir teknoloji. AR gözlükleri ile aynı anda gerçek dünyada bir yere bakarken, görüş alanınıza dijital öğeler eklenebiliyor. Mastercard’ın tekniği de bu mantığı kullanmakta. Bir AR gözlüğü ile alışveriş yaparken baktığınız ürün hakkında bilgiler, fiyat ve satınalma opsiyonları direk üzerine dijital grafiklerle bindirilebilmekte. Bunun dışında fiziksel dünyada anında ulaşamayacağınız kıyafet/kombin önerileri veya fırsatlar de sunulabiliyor.

Eğer baktığınız şeyi satın almak isterseniz, Mastercard buna da bir yaklaşım geliştirmiş. Son zamanlarda biyometrik tarama ve kimlik saptama çözümleri çok popüler. En basitinden ATM ve akıllı telefonlarda karşımıza çıkan iris tarama tekniği burada da kullanılmış. Firmanın kendi dijital platformu Masterpass sayesinde, alışverişinizi sadece göz tarama onayı ile tamamlayabilirsiniz. Ayrıca eğer isterseniz ürününüz evinize de otomatik şekilde yollanabilir, yanınızda taşımak zorunda bile değilsiniz.

Firmalar tüketicilere daha zengin alışveriş deneyimleri sunmak peşinde, bu yüzden de dükkan içi menkanizmaları, online ilginçlikleri veya artırılmış/sanal gerçeklik gibi teknolojileri gittikçe daha fazla göreceğiz. Mastercard burada AR teknolojisi için ODG firması ve donanım altyapısı için Qualcomm ile çalışmış. Bu tür ortaklıklar sayesinde bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz şeyler çok daha hızlı gerçeğe dönüşecek gibi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.