btbilgi

Bu hafta düzenlenen Tokyo Motor Show fuarı yine Japon markaların gövde gösterisine dönüştü. Gösterilen ürünlerin içinde en ilginçlerinden biri, Nissan’ın otonom ve elektirkli konsept aracı IMx oldu. Nissan IMx otonom sürüş sırasında burnundaki mavi neon ışıklarla ve yayaları uyarmak için çıkardığı sesle kendini ayırtediyor.

Nissan bu konsept aracın yayaları uyarma özelliğine ‘Canto’ (İtalyanca’da şarkı söylemek) ismini koymuş. Gerçi bu özelliğin çalışmasını duyanlar aracın şarkı söylediğini değil, daha çok tuhaf bir yaylı çalgılar grubunun müzik aletlerini akort etmesine benzer bir ses çıkardığını ifade ediyorlar. Otonom ve elektrikli araçların otobanlardaki trafikle başetmesinde çok problem yok. Ama insanların da bulunduğu şehir içi yollarda bu araçların üzerinize geldiğini anlamanız pek kolay değil. Çünkü elektrikli arabalar benzinli versiyonları gibi gürültü yaratmıyorlar.

ABD Ulaşım Bakanlığı’nın ‘Ulusal Otoban Trafik Güvenliği Kurumu’nun (NHTSA) yaptığı bir araştırma, hibrit araçların yayaların karıştığı kazaları yüzde 35 daha fazla yapacağını öngörmekte. Aynı araştırma ses çıkartmayan yeni nesil araçların yüzde 57 oranında daha fazla bisikletli içeren kaza yapacağını da tahmin ediyor. Bu oranların ciddiyeti yüzünden NHTSA 2015 yılında bir düzenleme oluşturdu. Buna göre saatte 30 kilometrenin altında giden elektrikli araçların, yayalar tarafından duyulabilir bir ses çıkartmasını zorunlu kıldı.

Nissan ilk olarak elektrikli Leaf modelinde, 2011’de bu özelliği devreye sokmuş durumda. Nissan IMx konsept modelinde bulunan Canto sesli uyarı sistemi ise bunun ileri bir versiyonu. Araba hızlanırken veya yavaşlarken araç farklı tonlarda sesler ile çevredeki insanları uyaracak. Ama Japon otomobil firması, bu seslerin şehirdeki normal ortam sesine çok aykırı olmaması için de epey uğraşmış.

Bu özellik tüm otomobil üreticiler tarafından ABD’de (ve büyük ihtimalle düzenleme olmayan diğer ülkelerde de) uygulanacak. Benzer sesli uyarı mekanizmaları Chevrolet’in elektrikli Volt modelinde, Toyota’nın Rav4s modelinde ve Prius’larda da bulunmakta. Hatta Ustwo isimli bir tasarım stüdyosu, geleceğin elektrikli otomobillerinde kullanılmak üzere çeşitli uyarı sesleri üretiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.