btbilgi

Dünya çapında üretmeye, keşfetmeye, icat yapmaya ve merak etmeye teşvik edenler ülkelerinde düzenlenen Maker Faire etkinliklerinde buıluşuyorlar. Türkiye’de ‘Kendin Yap’ (Do It Yourself) kültürünü benimseyenler bu sene de 27-29 Ekim’de Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşecek İstanbul Maker Faire’de bir araya gelecekler. Etkinlikte mucitler, mühendisler, ustalar, sanatçılar, amatörler, öğrenciler, sanayiciler ve startup firmalar yer alacak. Her sene teknolojik bir festival havasında geçen etkinlik, sabah 10:00’dan akşam 18:00’e kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Bu sene Maker Faire İstanbul’da birbirinden farklı yaklaşık 300 Maker projesi yer alacak. Standların dışında eğlenceli outdoor aktiviteleri, atölye çalışmaları ve canlı müzik performansları da sunulacak. ‘Kendi Bisikletini Kendin Yap’, ‘Ahşap Tasarım Atölyesi’ gibi workshoplar da ücretsiz şekilde düzenlenecekler arasında. Bahçeşehir Koleji organizasyonuyla 3 gün boyunca sürecek Maker Faire’in en çok dikkat çekmesi beklenen etkinliklerinden biri de Drone Yarışları. Bu yarışlar 20 metreye 8 metrelik özel alandaki engelli parkurda düzenlenecek. İsteyen herkesin katılabileceği drone yarışlarında kazananlar için sürpriz ödüller olacak.

Bahçeşehir Koleji’nin ‘Chairman’s Award’ ödüllü robotik takımı Integra’nın, bu seneki Maker Faire için özel projeler sergileyeği de duyuruldu. Ekip etkinlik boyunca Bahçeşehir Koleji vagonunda “Model Uçak” ve “DroneAtölyesi” düzenleyecek. Bu workshoplarda ziyaretçilere 2 saat sürecek eğitimler verilecek ve bu eğitimler sonrası ziyaretçiler kendi model uçaklarını inşa edecekler. Her yaştan ziyaretçinin katılabileceği bu özel atölyede, drone inşasının yanında simülasyon eğitimleri de verilecek. Katılımcılar bizzat kendi ürettikleri model uçaklarda pratik yapma imkanı bulurken, düzenlenecek drone yarışlarına da hazırlanma fırsatını yakalayacaklar.

15 bin’den fazla ziyaretçinin katılımı beklenen etkinlikte Ana Sponsor Bahçeşehir Koleji, Teknoloji ve İletişim İş Ortağı Turkcell, İnovasyon İş Ortağı Türkiye İş Bankası olarak duyuruldu. İstanbul Maker Faire festivali Radyo İş Ortağı Radyo Voyage dışında; Caner Yavaş ve orkestrasının, Trio Sonic ve Arda Yıldırım’ın canlı müzik performanslarıyla daha eğlenceli olacak. “Pet05 streetprojects” ekibi ise sokak sanatının önemli bir parçası olan Graffiti performansıyla ziyaretçilere farklı bir vizyon sunmaya geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...