btbilgi

Singapur, Malezya’nın güneyindeki bir adada bulunan küçük bir şehir-devlet. Sadece 5,6 milyonluk nüfusu 719 kilometrekarelik bir alanda yaşıyor. Bu kadar az alana sahip olduğunuzda, ülkede satılan her araç başlıbaşına bir sorun teşkil etmekte. Yetersiz alan ve artan trafik yüzünden, hükümet yollardaki araç miktarını çok sıkı şekilde kontrol ediyor. Bu kontrolün sonucunda da 2018’den itibaren trafiğe yeni araba çıkartılması yasaklanacak.

Singapur şu anda dünya üzerinde en zor araba kulanma izni alınan ve en pahalıya araba sahibi olunan ülkelerden biri olarak sayılmakta. Ülkede bir kişi araba sahibi olmak istiyorsa özel bir izne başvuması gerekiyor. ‘Certificates of Entitlement’ denilen bu izin ile araba sahibi sadece 10 seneliğine araç kullanım hakkına sahip oluyor Bu izinler açık artırma ile veriliyor ve verilmiş en son izinin açık artıma fiyatı 41 bin 617 Singapur doları (30 bin 533 ABD doları) olmuş. Daha bunun üzerine arabanın fiyatı, vergiler ve diğer masraflar ekleniyor.

2018’de Singapur yollarına yeni araç çıkışı yasak

Singapur hükümeti giderek azalan toprak ve yol sıkıntısı üzerine bu izinlerin verilmesini durdurma kararı almış. Yollar bu küçük şehir-ülkenin yüzde 12’sini kaplıyor. Singapur’da toplamda 600 bin adet şahsi ve kiralık araç bulunmakta. Şimdiye kadar yıllık yüzde 0,25’lik bir oranda araba artışına izin verilmekteydi. Ama son düzenleme ile buna da izin verilmeyecek. Düzenleme şimdiye kadar bireylere verilmiş araba sahibi olma izinlerini etkilemeyeceği bilgisi Bloomberg sitesi tarafından verilmekte.

Düzenlemenin koşulları şahsi otomobiller ve motorsikletler için 2020’de, ticari araçlar için ise 2021’de tekrar gözden geçirilecek. Fakat bu düzenlemenin, benzinli ve dizel araçların yarattığı hava kirliliği açısından büyük bir avantajı var. Çünkü ülke yönetimi bu şekilde hem aşırı araç sahipliğini engelliyor, hem de havaya gerektiğinden fazla karbondioksit salınımı yapılmasının önüne geçmiş oluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.