btbilgi

Yuvarla platformu, 2014 yılında Emre Danacı ve Erdi Yerebasmaz tarafından ülkemizdeki bireysel bağış kültürünü geliştirmek için kurulan bir sosyal girişim. Platform bir yandan bilinçlendirme çalışmaları yaparken, bir yandan da sosyal ve çevresel sorunların çözümü için çalışan sivil toplum kuruluşlarına kaynak yaratmayı hedeflemekte. Son olarak da girişimcilik ekosistemini geliştirmeye yönelik faaliyetler gerçekleştiren Türkiye İş Bankası’ndan destek almış durumdalar.

İş Bankası ve Yuvarla’nın ortak işbirliği sayesinde artık banka müşterileri için bağış yapmak kolaylaşıyor. İki kurum arasındaki entegrasyon ile Yuvarla kullanıcıları, İş Bankası’nın bireysel Bankamatik ve kredi kartlarıyla yapacakları küsuratlı harcamaları yukarı yuvarlayıp, aradaki kuruşları seçtikleri dernek, vakıf veya sivil toplum kuruluşlarına bağışlayabiliyor. Sosyal ve çevresel konularda kuruşlarıyla bile olsa değişimin ve iyiliğin bir parçası olmak isteyen kişiler, yuvarla.com adresine girerek ya da uygulamayı AppStore veya GooglePlay’den indirerek hemen kullanmaya başlayabilir.

Yuvarla platformuna İş Bankası’ndan bireysel bağış desteği

Bunun için tek yapılması gereken, sistemde yer alan sivil toplum kuruluşlarından hangisine bağış yapılacağını seçmek ve Yuvarla’da kullanılmak istenen karta ait kart numarasının yalnızca ilk 6 ve son 4 hanesini sisteme girerek kartı platforma tanıtmak. Sonrasında Yuvarla, kullanıcının tercihine göre küsuratları her seferinde kullanıcıya sorarak veya bağışlanacak kuruşların toplamı kullanıcının belirleyeceği bir limiti geçmeyecek şekilde otomatik olarak yukarı yuvarlayarak aradaki tutarı seçilen kuruma bağışlayabiliyor.

Sistem kart bilgisinin tamamına ihtiyaç duymadan kullanıcının kartını sistemle ilişkilendirebilmekte. Bağışların tamamı doğrudan seçilen sivil toplum kuruluşları tarafından tahsil edilirken, İş Bankası’nın ya da Yuvarla’nın bu bağışlardan herhangi bir komisyon almadığı da önemle belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.