btbilgi

Günümüzde dünyanın farklı yerlerini görmek için çok uzağa gitmenize gerek yok. Sadece Google’ı açıp merak ettiğiniz yerin adını yazmanız yeterli. Merak ettiğiniz her yerin binlerce, hatta milyonlarca fotoğrafını ve tonla videosunu bulmanız mümkün olacaktır. Ama bazı gezgin ruhlular, hedefledikleri yere adım atmadan onu yaşamış saymıyorlar. İşte lüks gezi turları düzenleyen Black Tomato firmasının yeni uygulaması Get Lost, insanları daha önce kimsenin ayak basmadığı orijinal lokasyonlara götürmeyi kendine amaç edinmiş.

Get Lost’un önerdiği yerler herkese göre değil. Hatta gezi meraklılarının bile zorlanacağı destinasyonlar içeriyor. Ama herkesin Instagram’a foto koymadığı yerlere gitmenizi de garantiliyor. Çevrimdışı kullanılabilecek uygulama kullanıcıya ‘ne kadar kaybolmak istediğini’ ve ne türden bir ortam tercih ettiğini soruyor. Buna göre çeşitli seçenekler sunarak, gidilen yerde gezi desteği veriyor. Gezginler uygulamadan gittikleri rotada çeşitli nirengi noktalarını geçtikçe, ilerlemelerini takip edebiliyorlar. Her rotanın sonunda kişisel ve doyum sağlayıcı bir ödül vaat edilmekte.

Uygulama sizi belli bir aşamada serbest bırakıyor ve gittiğiniz yerde biraz “kaybolmanızı” sağlıyor. Ama ilerlemeniz hep kontrol altında olduğu için gerekli görüldüğü yerde müdahale edilebilir. Black Tomato firması Get Lost kullanıcılarına benzersiz bir deneyim sunmayı hedeflmiş ama onların tehlikeye girmesine de izin vermeyecek kadar dikkatli. Gezi uzmanları çeşitli rotalarda yardım için etrafta bulunabilir; siz onları görmeyeceksiniz ama hep gözlem altında olacaksınız.

Rota önerileri almak için resmi siteden bir form dolduruyorsunuz. Bir danışman size önerilen destinasyon ve rotanız hakkında genel bilgiler veriyor. Mesela hangi ülkeye gideceğiniz gibi. Ama ayrıntılar özellikle saklı tutuluyor ve kullanıcnın gizem duygusu ile heyecanı körükleniyor. Sizin ortam seçiminize göre destinasyonunuz kutuplar, dağlar veya cangıllar olabiliyor. Gittiğiniz yerde kaybolmanız neredeyse mümkün değil, çünkü ‘what3words’ firmasının yenilikçi lokasyon saptama sistemi ile dünyanın tüm bilinen bölgeleri haritalandırılmış durumda.

Eğer Black Tomato’nun size sunduğu bu heyecan dolu, maceracı ve gizemli yolculuğa hazırsanız, premium bir ücrete de hazır olmalısınız. Masraflarınızın arasında tüm lojistik, danışmanlık, yerel destek ve gezi uzmanlığı masrafları bulunacak. Eğer gittiğiniz yerde özel donanıma ihtiyacınız olacaksa onlar da dahil edilecek. Eğer gezi rotanızla ilgili özel bir eğitim almanız gerekliyse, bu da size belli bir ücret karşılığında ayarlanabilir. Ama nihayetinde kimsenin gitmediği bir yere gideceksiniz. İçinizdeki kaşifi ortaya çıkartmak için ideal bir fırsat.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.