btbilgi

Deri insanların en büyük yer kaplayan organı. Sadece iç organlarımızı tutmak için işe yaramıyor, aynı zamanda en önemli duyu organlarımızdan biri. Nesneleri görmenin ötesinde, onlara dokunmamızı ve tutmamızı sağlıyor. Üstelik bunu nesnelere zarar vermeden otomatik olarak gerçekleştiriyoruz. Biliminsanları ve mühendisler aynı beceriyi robotlara kazandırmak için uzun zamandır robot deri projeleri üzerinde çalışıyorlar.

Washington Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi yapay bir deri yaratmış. Bu deri aynı bir insan derisi gibi işliyor; bir nesneye dokunduğunda basınç ve gerginlik ölçebiliyor. Böylece farklı dokuların hissedilmesi ve tanımlanması mümkün olabilecek. İnsan parmağı bir yüzeyde gezinirken farklı yerleri gerilir ve bu da dokuyu algılamamızı sağlar. Robot deri de aynı şekilde çalışıyor, gömülü ince kanallarda sıvı metal bulunuyor. Bir yüzey algılanırken bu kanalların geometrisi değişiyor ve içinden geçen sıvı ile birlikte elektrik miktarı da yer değiştiriyor. Böylece dokunulan yüzeyin özellikleri ölçülüyor.

Sıvı metal dolu robot deri, insan derisinden bile hassas

Üniversitenin Nanoüretim Bölümü’nde geliştirilen yapay deri, deniz gözlüklerini kafaya tutturan silikon malzemeye benzer bir materyalden hazırlanmış. Hemen dışına yakın bir derinlikte, insan saç teli genişliğinde kanallar bulunuyor. Bu kanallarda da cıvaya benzer iletken bir sıvı metal var. Bu sıvı metal kanallar gerildiği zaman bozulmaya uğramıyor, bu yüzden ince metal tellerin yerine kullanılmış. Denemelerde robot deri saniyede 800 defa uygulanan mikro titreşimleri bile algılayabilmiş. Karşılaştırma olarak insan derisinin bu kadar hassas olmadığı ifade ediliyor.

Ekibin araştırmada bundan sonaki aşaması, bu sensör sisteminin farklı uygulamalara aktarılması olacak. Yani önce robot el ve protezlerde kullanım denenecek. Hassasiyet ve dayanıklılık testleri yapılacak. Ama teknolojinin gerçek hayatta kullanılması için hala biraz zaman var. Araştırma raporunu ‘Science Direct’ jurnalinde bir bilimsel makale olarak bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.