btbilgi

Çin’in en büyük e-ticaret portalı Alibaba, ülkenin en geleneksel perakende yapısını elden geçireceğini duyurdu. Türkiye’deki bakkallara en yakın konsept olan küçük gıda ve ihtiyaç dükkanlarından Çin’de 6 milyon civarında bulunduğu tahmin edilmekte. Çinli perakende devi tüm bu dükkanları kendi alt e-ticaret markası olan ‘Tmall.com’ uzantısı birer mağaza olarak yeniden yapılandırmak niyetinde.

Dönüştürülen mağazalar kendi isimlerini koruyacaklar ama dış görüntülerinden iç tasarımlarına, e-ticaret/ödeme altyapılarından sundukları ürünlere kadar herşey Tmall.com’un kuralları üzerinden yeniden yapılandırılacak. Dükkanlar Alibaba’nın lojistik altyapısı sayesinde, daha önce sunamadıkları yüksek kar marjlı pişmiş gıda ürünleri gibi kategorileri de yelpazelerine ekleyebilecekler. Alibaba bu şekilde dönüştürülmüş ilk dükkanı Ağustos ayında Hangzhou’da açmış ve ilk aşamada sırada bekleyen 10 bin dükkan daha bulunmakta.

Alibaba firması Çin’in 6 milyon bakkalını modernleştirecek

Alibaba bu hareket ile online ve offline mağazacılığı birbirine daha sıkı şekilde bağlamak niyetinde. Bu hareket aynı zamanda Tmall.com’u kullanmayan gençler ve yaşlılara da erişmenin bir yolu olarak görülmekte. Tmall.com sitesi kullanıcıları sipariş ettikleri ürünleri, gelip bu mağazalardan teslim alabilecekler. Yani Alibaba dönüştürdüğü dükkanları aynı zamanda pratik birer teslimat noktası olarak da kullanacak. Firma halen online dünyada ayda 529 milyon aktif kullanıcıya sesleniyor.

Online perakende devlerinin gerçek hayattaki operasyonları yeni bir şey değil. Örnek olarak ABD’li e-ticaret lideri Amazon’un çeşitli konseptlerde fiziksel mağazalar açtığını biliyoruz. Bu firmalar artık sadece online kimliğin yetersiz olduğunu düşünüyorlar. Erişim alanlarını ve pazarlarını genişletmek için mantıklı bir sonraki hamle olarak fiziksel dünyaya açılmak görülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.