btbilgi

Mikrodalga fırınlar her mutfakta kendine yer bulan çok pratik cihazlar. Özellikle de çok hızlı şekilde yemek ısıtmak için pratikler. Ama yavaş yavaş bu geleneksel teknolojinin yerini başka bir şey alacak gibi görünüyor. Ekim ayının ilk haftasında Washington’da düzenlenen ‘Akıllı Mutfak Zirvesi’nde (Smart Kitchen Summit) radyo frekanslı (RF) yeni nesil fırınlar dikkat çekti. Bu fırınlar konsept olarak birkaç senedir vardı ama piyasaya yeni çıkıyorlar.

İlk örnek Miele markasından; ‘Dialog Oven’ ismindeki yeni radyo frekanslı fırın halen çok pahalı, 10 bin dolar. Ama 2-3 seneye kadar 1,500 dolar seviyesine inecekleri tahmin ediliyor. Bu teknoloji pratikte mikrodalgaya benzer şekilde çalışmakta. Her ikisi de elektromanyetik dalgalar yaymak yolu ile yiyecekleri ısıtıyorlar. Farkları ise şurada; mikrodalga fırınlar magnetron kullanırken RF fırınlar yarıiletken kullanıyor.

Digital Trends sitesine konuyla ilgili açıklama yapan ‘RF Energy Alliance’ kuruluşundan Dr.Klaus Werner, RF teknolojisinin mikrodalganın üzerine eklediği en önemli şeyin kontrol olduğunu söylüyor. Mikrodalga frıınlardaki magnetron cihazı sadece açılıp kapatılabiliyor. Panasonic’in invertör ekli fırınlarında ise güç yüzde 50 azaltılabiliyor. Ama mikrodalga aslında yemekleri doğru ısıda pişirmek için uygun bir teknoloji değil, daha çok donmuş veya soğuk pişmiş yemekleri ısıtmak için uygun.

RF fırınlar ise ısı uygulamıyor, sadece elektromanyetik dalgalardan faydalanıyor. Tepsiye koyduğunuz her farklı gıda için ayrı ayrı pişirme seviyeleri ayarlamak mümkün olduğu için, aynı anda sebze ve etleri beraber pişirebiliyorsunuz. Miele’nin Dialog Oven fırını içine koyduğunuz gıdaya ve tarife göre harcanacak enerjiyi kendi hesaplayabiliyor olacak. Firma dünya çapında şeflerle hangi gıdanın ne kadar enerji ile ideal şekilde pişeceğinin denemelerini yapmaya devam etmekte. Miele fırınların Wi-Fi bağlantısı sayesinde, uzaktan yeni tarifler için enerji ayarları ekleyebilecek.

Mikrodalga fırınlar bitiyor, radyo frekanslı fırınlar geliyor

Bunların dışında RF fırınlar donmuş gıdaları da mikrodalgadan daha verimli çözebiliyor. Mikrodalgada tepesindeki kaplaması eriyen bir donmuş pasta, radyo frekanslı fırında daha doğru şekilde ve her yeri eşit ısınıyor. Miele dışında bu teknoloji ile dünyanın en büyük yarıiletken üreticilerinden NXP de ilgilenmekte. Henüz piyasaya sürülmüş bir ürünleri yok. Şirket RF fırın teknolojisini, tüketiciler için maksimum pratikliğe gelince piyasaya çıkartmak niyetinde. Yani onlarda da çalışmalar devam ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.