btbilgi

Bill&Melinda Gates Vakfı bir süredir blokzinciri bazlı teknoloji projeleri geliştirme üzerine çalışıyor. ‘Level One Project’ adı verilen sistem dağıtık kayıt tutma tekniklerini farklı kullanım alanalrında değerlendirmek için vakıf çapında 2015 yılında başlatılmış. Şimdi bu projeden Mojaloop isminde bir online ödeme platformu çıktığı duyuruldu.

Mojaloop platformu, dağıtık kayıt startup firması Ripple’ın geliştirdiği Interledger teknolojisi üzerine kurulmuş. Platformun amacı finans kurumları, ödeme sağlayıcılar ve online ödeme servisi veren şirketleri blokzinciri aracılığı ile birbirine bağlayabilmek. Blokzincirinin kimseye bağımlı olmayan yapısı bunu mümkün kılabiliyor. Vakfın Finansal Servisler sorumlusu Kosta Peric, bu ortak erişim özelliğinin henüz finansal kurumlar tarafından yeterince kullanılmadığına inandıklarını aktarmakta.

Gates Vakfı’ndan yapılan resmi açıklamada teknoloji ortaklarının Mojaloop ile geldiği noktada kurumlar arası bilgi paylaşımının, açık bir platform ile bundan böyle daha kolay olacağı aktarılıyor. Gates Vakfı her alandan finansal kuruluşun, bu yeni platformu denemeye davet edildiği belirtilmekte. Vakıf bu proje için Ripple dışında Ericsson, Huawei, Telepin, Dwolla, ModusBox, Crosslake Technologies ve Mahindra Comviva gibi farklı alanlardan iş ortakları ile çalışmış.

Vakfın bu projeye girişmesinin arkasında, dünya çapında modern ödeme sistemlerine ulaşamayan büyük miktarda kullanıcı olması yatıyor. Dünya Bankası’nın bir raporuna göre, dünya çapında herhangi bir şekilde ödeme sistemi ihtiyacı olan 2 milyar insan bulunmakta. Özellikle Afrika, Güney Amerika ve Asya bölgesindeki zayıf ülkelerde ödeme sistemlerinin oturmamış olması, ekonomilerin gelişmesinde önemli bir engel oluşturmakta. Halbuki daha çok insan güvenli ve rahat kullanılacak bir ödeme sistemine erişirse, işlerini geliştirebilecek, para kontrolü yapabilecek ve ekonomilere katkıda bulunabilecek. Mojaloop gibi projeler kullanıcıların bankalardaki hesapları ve dijital perakende/ödeme platformları arasında bağlantı kurabilecek şekilde tasarlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.