btbilgi

Şirketlerden sonra yavaş yavaş hükümetler de yapay zeka teknolojilerinin önemini kavramaya başladı gibi görünüyor. Birleşmiş Milletler yapay zekanın askeri araçlarda kullanımı konusunda düzenlemeler getirmeye çalışıyor, Almanya ve ABD gibi ülkeler etik yapay zeka çalışmaları için çalışmalar yapıyorlar. Ama işi en ciddiye alan ülke Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olsa gerek. Çünkü dünyanın ilk Yapay Zeka Bakanı bu ülkede atanmış durumda.

BAE’nin Yapay Zeka Bakanı olan Omar Bin Sultan Al Olama 27 yaşında. Yeni atanan ve üçü kadın olan altı bakandan biri. Bu bakanlar BAE’nin geleceğe yönelik bilim ve teknoloji hedeflerini gerçekleştirmede katkıda bulunmaları için özellikle seçilmişler. Bu bakanlarla ilgili resmi açıklama BAE Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum tarafından yapılmış. Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum yaptığı açıklamada “Birleşik Arap Emirlikleri’nin yapay zekaya en hazır ülke olmasını istiyoruz” diyor.

BAE bir süredir Dubai’nin dünyanın teknoloji merkezlerinden biri haline gelmesi için uğraşıyor. Dubai 2030’da robot polislerin sokaklarda görev yapacağı, polislerin uçan motorsikletlerle devriye gezeceği ve otonom araçların testlerine öncelik veren şehirlerden biri olarak dikkat çekiyor. Yerel yönetimin desteklediği ‘Dubai Accelerators’ programı da her türlü teknoloji geliştiren startup firmalara destek olmak için oluşturulan sayısız projeden biri. Ayrıca bir Hyperloop projesi ve Mars’a düzenlenecek çeşitli görevler de hükümetin yenilikçi alanlara olan yaklaşımını ifade eden örnekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.