btbilgi

Çin’de 1,35 milyar insan yaşıyor, dünyanın yaklaşık yüzde 20’si. Büyük şehirlerde hayat kalabalıklaştıkça ve pahalılaştıkça dükkanlar ve mekanlar küçülüyor. Aynı miktarda yere daha fazla şey sıkıştırmak zorundalar. Tabi insanların spor yapabileceği yerler de hızla azalmakta. Ama Misspao, LePao ve Douba gibi startuplar bu konuda bir çözüm bulduğunu düşünüyor. Fikirleri şehrin göbeğinde mini fitness salonları kurmak.

Bu firmaların tasarladıkları mini fitness kabinleri 24 saat açık ve Pekin’in merkezi noktalarında bulunuyorlar. Misspao’nun sunduğu kabin 4 metrekare büyüklüğünde; içinde koşu bandı, klima ve eğlence için bir televizyon var. Kullanmak için önce siteye 15 dolarlık bir depozito yatırıyorsunuz. Kabinin şehirdeki yerini özel akıllı telefon uygulamasından buluyorsunuz. Kabine gidince önündeki ekrandan karekodu okutup kilidi açıyor ve giriyorsunuz. İçeride geçirdiğiniz her dakika için hesabınızdan 0,03 dolar sent düşülüyor.

Bazı daha kapsamlı mini fitness kabinlerinde vücut çalışmak için çeşitli ağırlıklar ve farklı küçük spor cihazları olduğu belirtilmekte. Hatta biraz daha büyükçe kabinlerde küçük bir duş ve tuvalet bile bulunabiliyor. Kabinlerin dışarıya bakan pencereleri var ama perde ile kapatılabiliyor. Şehir sakinleri bu kabinleri hem büyük şehrin tozundan pisliğinden kaçmak, hem de günlük hayat mücadelesi içinde biraz egzersiz yapıp sağlıklarını korumak için kullanıyorlar.

Bu alanda bir potansiyel olduğu da kesin. CBInsights sitesine bakılırsa Misspao firması bu fikri geliştirmek ve yaymak için ChinaEquity Group, Matrix Partners China, Guozhong VC Management ve Whale Capital gibi Çinli yatırımcılardan 11,4 milyon dolarlık A Serisi fon toplamış durumda. Firma 2017 sonuna kadar Pekin, Şangay ve Chengdu şehirlerine toplamda 1,000 adet mini fitness salonu kurmayı planlıyor. Henüz bu trendin Batı dünyasında uygulanacağına dair bir haber yok.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.