btbilgi

İnşaat işçileri yakın gelecekte yavaş yavaş yerlerini robotlara bırakmak durumunda kalabilecekler. Daha önce kendi kendine kiremitlerle duvar örebilen robot ve betondan şekilli duvarlar hazırlayabilen üç boyutlu baskı makinesi robot görmüştük. Şimdi de karşımıza inşaat alanlarında kendi kendine çalışacak ve kazı işlerini otomatik yapacak bir robot kepçe çıktı.

ABD kökenli Built Robotics firmasının tasarladığı bu araç, halen San Francisco’da testlere tabi tutuluyor. Araç normalde insan idaresinde olan küçük bir Bobcat türü kazıcı. Firma araca bir otomatik idare sistemi, tavana da LIDAR, kızılötesi kameralar, radar ve hareket algılama sensörleri içeren bir paket yerleştirmiş. Tamamen otonom çalışan robot kepçe aracına kazı yapılacak koordinatları, haritayı ve derinliği veriyorsunuz. Araç harekete geçiyor ve kazı işlemine başlıyor.

Kepçenin üzerindeki LIDAR (lazer ile çevre tarama) sistemi aslında otonom arabalarda takılı olanlara benziyor. Ama önemli bir farkı var, sarsıntılara ayanıklı ve zorlu koşullarda bile hatasız çalışacak şekilde tasarlanmış. LIDAR sadece çevreyi kolaçan etmiyor, robotun kepçesine aldığı toprak miktarını da ölçebiliyor. Otonom bir araç için aslında işi robot arabalardan daha kolay. Çünkü bir kez çalışmaya başlşadığında göreceli olarak daha güvenli ve daha az kişinin bulunduğu bir ortamda çalışıyor. Yine de çalışma alanına biri girdiği zaman anında saptayıp duruyor ve ortalık boşalıncaya kadar bekliyor.

Diğer taraftan işi bir otonom arabanınkinden daha zor. Otonom bir araba çevresini değiştirmez ama robot kepçe tam bu iş için tasarlanmış. Mesela inşaat için 10 metreye 15 metrelik bir alan kazılması lazım diyelim. Normalde bu işi birkaç insan çalışan birkaç günde tamamlayabilir. Ama insan oldukları için arada bir mola vermeleri, dinlenmeleri ve akşam evlerine gitmeleri gerekli. Halbuki robot kepçenin öyle bir derdi yok. Yakıtı olduğu sürece siz başında durmasanız bile 7/24 çalışıp işini bitirecektir.

İnşaat sektörü için yorulmaz bir işçi: Robot Kepçe

Built Robotics firması şimdiye kadar küçük alanlarda denemeler yapmış. Wired dergisine verdikleri bilgiye göre henüz teknolojiyi tamamlamadıklarını, geliştirmelerin devam ettiğini söylüyorlar. Ama robotları ve otonom makineleri, yollardan çok daha önce inşaat alanlarında göreceğimizi de iddia ediyorlar. Bu türden makineler insanların ellerinden işleri alacak belki. Ama iş verimi artacak ve güvenlik konuları da kendi kendine çözülecek. Asıl sorun, işlerinden olacak inşaat çalışanlarına başka yetenekler kazandırıp onları farklı işlerde kullanabilmek olacak gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.