btbilgi

Kuzey Kaliforniya’daki orman yangınları yerel yönetimin çok ciddi bir sorunu. Ama tek sorunları bu değil, son zamanlarda orman yangınlarını ve yangın söndürme çalışmalarını havadan fotoğraflamak isteyen drone operatörleri de problem teşkil ediyor. Uçan droneların yangın uçakları ve helikopterlerinin yoluna çıktığı ve tehlikeli manevralar yaptıkları rapor ediliyor.

Sorun çıkartan drone operatörlerinden biri Nestor Rodriguez. Kaliforniya, Petaluma’daki 41 kişinin ölümüne sebep olan en son orman yangını sırasında, geçen hafta sonu Sonoma ve Napa bölgelerinde yangın söndüme çalışmaları yapılmaktaymış. Rodriguez söndürme çalışmaları yapmaya uğraşan helikopterlerin kalkış inişine engel olduğu gerekçesi ile tutuklanmış. Ayrıca uçan video drone aracına da el konulmuş.

Yangınlar sırasında buna benzer iki vakanın daha olduğu ve yerel emniyet güçlerinin duruma müdahale ettiği bilgisi CNBC tarafından veriliyor. Kaliforniya İtfaiye Departmanı sözcüsü Daniel Berlant’ın açıklamasına bakılırsa, bu durum son zamanlarda tekrarlanan bir problem. Açıklamada yangın söndürme araçlarının kullanımına engel olunduğu sürece, orman yangınlarının söndürülme süresi uzuyor ve yangın yayılıyor. Bu konuda tüm drone operatörlerinin bilgili, bilinçli ve anlayışlı olmasının zorunlu olduğu da ifade ediliyor.

ABD Federal Havacılık Kurumu FAA (Federal Aviation Administration) ise web sitesinde felaket bölgelerinde izinsiz şekilde uçan drone kullanmanın federal ve eyalet yasalarına aykırı olduğu bilgisini vermekte. Bu bölgelerde genelde ulusal bir Geçici Uçuş Yasağı uygulandığı ama bu yasak uygulanmasa da uçan droneların kullanımının yasak olduğu hatırlatılmakta. Acil arama-kurtarma ekiplerinin çalışmalarının hiçbir şekilde engellenmemesi kullanıcılardan özellikle talep edilmekte.

FAA 16 Ekim’de yangınların olduğu Napa bölgesinde bir geçici uçuş yasağı ilan etmiş durumda. Ama yerel yönetimler bu yasağa rağmen tehlikeli drone uçuşlarına devam eden operatörleri engellemekte zorluk çektiklerini belirtiyorlar. Kaliforniya’daki orman yangınları tarihteki en büyük yangın felaketi olarak kabul edilmekte. Yangında 89 bin hektarlık alanın yandığı, 5 bin 700 binaya zarar geldiği ve hayatını kaybeden 41 kişi dışında 80 kişinin de kayıp olduğu rapor edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.