btbilgi

Eski binaları yıkıp yeniden yapmaktansa, depreme karşı çok kolay şekilde dayanıklı hale getirebilmenin artık bir yolu var. İngiliz Kolumbiyası Üniversitesi’nde bir grup mühendis, yeni nesil bir beton türü üretmiş. Yeni materyal bilimi teknikleri kullanılarak tasarlanan bu ürün spreyle uygulanıyor ve çok yüksek şiddette sarsıntılarda bile parçalanmadan ayakta kalıyor.

“Eco-friendly Ductile Cementitious Composite” (EDCC) ismi verilen bu yenilikçi beton türü, fiber destekli bir karışım. Uygulandığı yüzeylere hem dayanıklılık sağlıyor, hem de sarsıntılarda belli bir miktar esneyerek dağılmadan yerinde kalabiliyor. Yapılan testlerde EDCC tip betonun, 2011’de Japonya’nın Tohoku bölgesini buran 9.0-9.1 şiddetinde deprem sarsıntısına bile dayanabildiği gözlemlenmiş.

Mühendisler test duvarlarına 10 mm kalınlığında beton spreylemişler. Bu kalınlık en yüksek seviye depremler dışında her türlü sarsıntıya karşı duvarları güçlendirmek için yeterli deniliyor. EDCC’nin sağlamlık özellikleri çeliğinkine yakın olarak ifade edilmekte. Ama polimer bazlı fiber katkılı olduğu için standart betondan daha esnek bir yapıya sahip.

Bu kompozitin içindeki en önemli materyallerden biri ‘Flyash’ ismindeki endüstriyel kimyasal yan malzeme. Bu kimyasal çevreye zarar vermiyor ve yapılarda kullanılması gereken beton miktarını azalttığı için, beton üretimi yüzünden atmosfere salınan karbondioksitin de azalmasını sağlıyor. EDCC’nin yapısında yüzde 70 oranında Flyash kullanılmış durumda.

Spreyle uygulanan, depreme karşı dayanıklı esnek beton

Araştırmacılar bu yeni betonu gerçek hayatta önce Vancouver’deki Dr. Annie B. Jamieson İlkokulu’nda test edecekler. Ardından da ‘Canada-India Research Center of Excellence IC-IMPACTS’ desteği ile Hindistan’da bir başka okulda uygulanacak. EDCC’nin geleneksel binalar dışında diğer kullanım alanları olarak boru hatları, denizötesi petrol platformları, endüstriyel yüzeyler ve patlamaya dayanıklı koruma yapıları gösteriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.