btbilgi

Bir bebek beklemenin en eğlenceli yanalrından biri herhalde sahip oalcağı fiziksel özellikleri ve zihinsel becerileri hayal etmek olsa gerek. Genç ebeveyn adayları çocuğun saçı veya gözü ne renk olacak merak etmenin dışında; bazen de sağlığı nasıl olacak, bir hastalığı olacak mı diye endişe de ederler. Burada yapacak iki şey var, ya dokuz ay bekleyip sonuçları göreceksiniz veya HumanCode firmasının çözümünü kullanıp genetik alanındaki en son bilimsel gelişmeler ile tahminleri gözden geçireceksiniz.

HumanCode firması size doğacak çocuğunuzla ilgili özellikleri verebilmek için iki şey istiyor. İki ebeveynin de birer DNA örneği ve 349 dolarlık bir ödeme. Örnek kitine evinizde biraz tükürük koyup firmaya postalıyorsunuz. Firma bu örneklerden ebeveynlerin genetik haritasını çıkartıyor. Gen haritasından da doğacak çocuğun belli özelliklerinin tahmin edildiği analizler hazırlanıyor. ‘BabyGlimpse’ adını verdikleri bu hizmetin raporu isterseniz özel uygulama üzerinde, isterseniz de güvenli bir web sitesinden size ulaştırılmakta.

Doğacak çocuğunuzun özellikleri DNA testi ile belli: HumanCode

Peki bu rapor size yeni doğacak bebeğinizin tam bir portresini çizebiliyor mu? İşte orası biraz muğlak. Firma CEO’su Christopher Glodé kesin bir cevap veremediklerini itiraf ediyor. Bazı kullanıcılar ve bazı özellikler diğerlerine göre daha fazla tahmin edilebilir oluyormuş. Mesela anne ve babada aynı anda baskın bir genetik işaretleyici saptanırsa, bunun çocukta da tekrarlanma ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor. Fakat bilim henüz hangi genlerin bebekte baskın olarak ortaya çıkacağı konusunda yüzde 100 bir sonuca varamıyor.

HumanCode halen analiz algortimalarını geliştirmeye uğraşıyor. Alınan DNA örneklerindeki binlerce genetik işaretleyicinin hepsinin kesin sonuçları elde edilemediği için, firma tonla simülasyon yapıyor ve size en yüksek başarı oranlı sonuçları rapor edebiliyor. Dolayısı ile ebeveyn adaylarının her şeye hazırlıklı olması önerilmekte. Eğer bebeğin gelişine hazırlanırken fazladan ayıracak biraz kaynağınız varsa, şimdilik bekleyiş sürecini kolaylaştıracak çok eğlenceli bir uygulama olarak gözden geçirilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.