btbilgi

Sibersaldırılar her geçen gün daha karmaşık ve tespit edilmesi zor hale gelmekte. Çok basit bir internet gezintisi bile kullanıcıları farkına varmayacakları tehlikeli durumlarla karşı karşıya bırakabilir. Arama motoru üzerinden gelebilecek kötü niyetli uzantılar ve istenmeyen ayar değişikliklerine yönelik bir koruma programı başlatan Google, kullanıcılarını virüslerden korumak için antivirüs yazılım kuruluşu ESET ile işbirliğine gitmiş. Ortaya çıkan ürüne ise Chrome Cleanup adı verilmiş.

Chrome Cleanup ile daha temiz ve güvenli web gezintisiBir zararlı yazılım tarayıcısı ve temizleme aracı olarak geliştirilen Chrome Cleanup, kullanıcının bilgisayarında şüpheli yazılım tespit ettiğinde kullanıcıyı uyarıyor ve kaldırmayı teklif ediyor. Ayrıca Chrome tarayıcısı üzerinde kendi kendine ayar değişikliği yapmaya çalışan eklentileri de takip etme özelliği mevcut. Kötü niyetli bazı eklentiler kullanıcı ayarlarını değiştirip bazı güvenlik açıklarına yol açabilmekte. ESET firması da bu projeye zararlı yazılım ve tehdit algılama motorunu vererek katkıda bulunmuş.

Chrome Cleanup eklentisi Google’un Chrome web tarayıcısının en son sürümüne dahil şekilde geliyor. Uygulama tamamen arka planda çalışmakta, kullanıcıya görünmüyor ve rahatsızlık vermiyor. Herhangi bir temizleme işlemi yapıldığında kullanıcıyı haberdar ediyor. Windows kullanıcıları için sunulan Chrome sürümünde yer alan uygulama için herhangi bir yazılım indirilmesi veya işlem yapılması gerekmemekte.

Konuyla ilgili resmi Google blog sayfasında bu uygulamanın bir anti-virüs programı olmadığı, sadece genel tarama yaptığı ve Google’ın ‘istenmeyen yazılım politikası’na uymayan öğeleri kaldırdığına dikkat çekiliyor. Yani Chrome Cleanup tek başına bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için yeterli değil. Mutlaka başka antivirüs, antitrojan ve antimalware koruma yazılımları kullanmanız gerekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.