btbilgi

İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi tarafından düzenlenen Big Bang Startup Challenge yarışmasının bu seneki versiyonu 23 Kasım’daki final ile sonuçlanacak. “Etki” teması ile gerçekleşen yarışmanın Uniq İstanbul’da düzenlenecek finaline, sağlık sektöründen projeler imza atacak gibi görünüyor. Bu seneki yarışmaya 10 bini aşan miktarda girişim başvurmuş ve yarı finale kalan projeler arasında sağlık konulu olanlar dikkat çekmekte.

Big Bang Startup Challenge 2017’nin finalinde yarışacak 20 başarılı girişimden sağlık çözümleri üzerine yoğunlaşanlar aşağıdaki gibi listelenmiş. 40’ı aşkın destekçi, 14 yatırımcı şirket ve yatırımcı ağı ve 10 bireysel yatırımcı Big Bang’de geleceği etkileyecek başarılı girişimcileri destekleyecek. Big Bang Startup Challenge günü, bu destekçi ve yatırımcılar tarafından toplam 5 milyon TL’yi aşan miktarda yatırım yapılması ve hibe dağıtılması bekleniyor.

Big Bang Startup Challenge 2017 sağlık sektörüne odaklanıyor

AxolotlBio

Bu startup ‘3D Bioprinting Sistemi’ sayesinde hastalardan alınan kök hücreleri kullanarak, yapay doku ve organlar üretme üzerine çalışıyor. Bu çalışma özellikle organ nakli bekleyen hastalara umut olma ihtimali ile dikkat çekiyor.

DAPGenomics

Bu girişim anne sütündeki içeriklerin etiketlenmesi üzerine kitler geliştiriyor. Nutina ismindeki analiz kiti ile anne sütündeki miRNA’ların, antioksidan kapasitenin ve Omega-3 seviyesinin belirlenmesini sağlıyor. Bu sayede, bebeğin beyin gelişimine yardımcı olmak ve ileride karşılaşabileceği hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için anne sütü kalitesinin artırılmasını sağlayan beslenme planının uygun şekilde oluşturulmasında yol göstermekte.

Healerbit

Healerbit ise ortopedik ayakkabı üretimini kolaylaştıran bir çözüm sunuyor. Akıllı telefonlardan çekilen 5 fotoğraf ile 3D yazıcıdan kişiye özel ortopedik ayakkabı tabanlığı bastırabilmeye imkan veren Healerbit, sağlık problemlerini maliyetten dolayı es geçenlere önemli bir avantaj sağlamakta.

Physhome

Firmanın fizik tedavi amacıyla geliştirdiği giyilebilir teknolojisi, sensörlü ortopedik pedler ve mobil uygulama içermekte. Bu sistem ile fizik tedavi hastaları ve hareket ihtiyacı olanlar, tedavi egzersizlerini istedikleri yerde, istedikleri zaman yapıp takip edebiliyor.

Sugar Color

Bu firma kanda glukoz seviyesinin artması durumunda renk değiştirerek kullanıcısını uyaran özel lensler tasarlamış. Takılan lensler hiperglisemi durumunda hastanın etrafı hafif renklenmiş şekilde görmeye başlamasına yol açıyor. Ayrıca kullanıcının gözbebeği dışarıdan farkedilecek şekilde renk değiştiriyor. Böylece hastalar parmaktan kan alma ve glukoz seviyesini ölçme işlemini yaptıkları rutin anlar dışında da kan şeker seviyelerini her an takip etme şansı buluyorlar.

Tion Ar-Ge

Bu startup epilepsi, kalp aritmisi gibi izlenmesi gereken beyin ve kalp hastalıkları için giyilebilir tanı, tedavi ve takip cihazları geliştiriyor.

ViraPath/TelePath

Virasoft Yazılım şirketinin dijital patoloji ürünü olan “ViraPath” ve telepatoloji ürünü olan “TelePath”, başta kanser olmak üzere birçok patolojik hastalığın tanı ve teşhisini daha efektif hale getirmekte. Sübjektif hataların önüne geçerek hastalara daha doğru tedavi yöntemleri sunulmasını sağlayan bu ürünler, uzmanların biyopsi yaparken geçirdiği süreyi azaltarak iş akışını iyileştiriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.