btbilgi

Efsane yolcu uçağı Concorde zamanından beri süpersonik yolcu uçaklarında ciddi bir gelişme yaşanmamıştı. Fakat hem uçak endüstrisindeki yenilikçi genç firmalar, hem de çeşitli teknolojik alanlardaki ilerlemeler sayesinde bu kapı tekrar aralanıyor. Sabah Paris’dan uçağa binip, öğlen New York’da olup önemli bir toplantı yapıp, akşam yemeğine geri eve dönebilmek mümkün olabilir. Spike Aerospace de işte bu hayali gerçekleştirmeye çalışan startuplardan biri.

Firma, Spike Aerospace S-512 model süpersonik yolcu uçağının ilk gerçek hava testlerini başarıyla tamamladığını açıkladı. Saatte 2 bin 179 kilometre hızla havada yol alacak uçağın ilk prototipi denemelerden geçmiş. Prototipin ilk uçuşları insansız şekilde gerçekleştirilmiş. Firma SX-1.2  ismindeki prototipin test uçuşları sırasında inanılmaz yoğunlukta veri elde ettiklerini ifade ediyor. Şimdiye kadarki testler ya hava tünelinde veya sanal simülasyonlarda yapılmış.

Spike Aerospace ilk süpersonik yolcu jetini test etti

Spike Aerospace bu test uçuşu ile ilgili fotoğraf veya video yayınlamamış. Fakat 7 kere uçuş gerçekleştirildiğini ve denemelerin ABD’deki New England’da özel bir havaalanının civarında yapıldığı belirtilmiş. Testlerde genel tasarım, uçuş kontrolleri, dengesi, ağırlık dağılımı, uçağın havadaki davranışları gibi birçok faktör gözlem altında tutulmuş. Uçağın en ilginç özelliklerinden biri penceresi olmaması. Yolcular kabindeki dev ekranlardan manzara izleyebilecek veya çeşitli dijital uygulamalardan faydanalabilecekler.

Spike Aerospace ilk süpersonik yolcu jetini test etti

S-512 model süpersonik yolcu uçağı 18-22 yolcu taşıyabilecek ve neredeyse 10 bin kilometrelik menzile sahip olacak. Mach 1.6 hızında (sesten 1,6 kat hızlı) uçacak, yenilikçi delta şekilli kanatları hem düşük hızlarda hem de sesüstü hızlarda verim ve performans sağlamak için tasarlanmış. Bu kanat tasarımı aynı anda yakıt tüketimini azaltıyor ve uçuş mesafesini artırıyor. Firmanın üreteceği her bir jet 60 ila 80 milyon dolar arasında bir maliyet ile gelecek. İlk kıtalararası uçuşların en geç 2023’de başlaması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.