btbilgi

Tüm bilgisayar ve akıllı cihazlarımızda kullandığımız ana veri depolama yöntemi olan harddiskler şu anda bir dönüşümden geçmekte. Geleneksel manyetik harddisk çok veri depolayabiliyor ama teknolojinin sınırlarına gelinmiş durumda. Şu aralar çok popüler olan SSD’ler (Solid-State Drive) ise çok hızlı ama kapasiteleri sınırlı. Artık yeni nesil sürücüler ve yenilikçi tekniklere ihtiyaç var. Bu pazarın en büyük oyuncularından olan Western Digital (WD) mikrodalga destekli bir teknoloji ile manyetik disklerin kapasitelerini katlamayı hedefliyor.

WD’nin üzerinde çalıştığı teknoloji ‘microwave-assisted magnetic recording’ (MAMR) isminde ve hızdan çok daha fazla veri depolama üzerine yoğunlaşmakta. Teknolojinin merkezinde ‘Spin Torque Oscillator’ denilen bir teknik var ve bu teknik depo noktasında bir mikrodalga alanı ile aynı yere daha fazla veri sıkıştırılmasını sağlıyor. Bu teknik Carnegie Mellon Üniversitesi’nde geliştirilmiş.

Mikrodalga destekli harddisk ile 40 terabyte veri depolama

Özellikle veri merkezleri ve bulut sunucuların hızla artmakta olan veri depolama ihtiyaçlarını düşünürsek, daha yüksek kapasiteli harddisk ürünlerine yakın gelecekte daha da fazla ihtiyaç olacak. WD yeni MAMR teknolojisi ile 2025 yılına kadar, şimdikilerle aynı boyutlarda harddisklerin 40 terabyte kapasiteye erişeceğine inanıyor. Firma bu teknoloji sayesinde manyetik yüzeylerde veri alanı yoğunluğunun her sene yüzde 15 civarında ilerleyeceğini öngörmekte.

Eğer vaat edildiği gibi çalışırsa ve bu türden ürünleri 2020’lerden itibaren pazarda görmeye başlarsak, geleneksel harddisk mantığının henüz sonu gelmemiş demektir. Fakat bu türden yüksek kapasite ürünlerin son kullanıcıya göre fiyatlandırılmasını düşünmek de pek mümkün değil. Son kullanıcılar büyük ihtimalle bilgisayar ve akıllı cihazlarında yakın gelecekte de hızlı ama düşük kapasiteli SSD ürünlerini tercih ediyor olacaklar. Özellikle de oyun bilgisayarlarında SSD sürücüler şu anda en ideal çözüm olarak kabul edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.