btbilgi

4-6 Ekim 2017 tarihleri arasında Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen Property Portal Watch etkinliği, online emlak satış ve pazarlama konularının konuşulduğu bir merkez oldu. Yeni trendlerle sektörün gelecek vizyonunun ortaya konulduğu uluslararası konferansta emlak seri ilan ve emlak pazarlama alanında “sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, sosyal medya, yeni pazar fırsatları, büyük veri, yatırım sermayesi çekme” gibi konular masaya yatırıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Emlakjet’in Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, Property Portal Watch’ta gündeme gelen ve dünyada online emlak pazarında trend haline gelecek sekiz konuyu şöyle sıralıyor:

Emlak danışmanları için CRM destekli ürünler

Emlak danışmanlarının müşterilerine daha yakın olmasını ve müşteri kaçırmayı önleyen yazılımlar hızla yükseliyor. JETHAT benzeri ürünler CRM mantığını online emlak piyasasına getiriyorlar. Müşteri takip, dijital sekreter, cevapsız çağrıların kolaylıkla takip edilmesi, danışmanların performansını takip gibi özellikler bu yazılımların becerileri içinde.

Veri ve katma değerli yeni iş modelleri

Rightmove, Zillow ve Rea Group gibi firmalar ise taşınmadan, sigortaya, krediden, tadilata kadar pek çok farklı alanda katma değerli servisler sunarak gelirlerini artırmaya çalışmakta.

Yenilikçi teknolojilerle pazarlama

Emlak portalı üzerinden canlı chat ile destek vermekten, ilanların 360 derece görüntülerinin incelenmesine kadar birçok farklı ürün şu an en son gelişen alanlar arasında denilmekte.

Kiralıklara ağırlık veren start-up’lar

Online emlak start-up’ları kendi uzmanlıklarını yaratmaya başlıyorlar. Hollanda, İspanya, Polonya gibi Avrupa ülkelerinde kiralıklara ağırlık veren start-up’ların dünya çapında çıkmaya başladığı belirtiliyor. Özellikle Polonya’da yer alıp Singapur’daki konutları kiralama hizmeti sağlayan firmanın hikayesi, küresel düzeydeki farklı fırsatları göstermesi açısından ilginç.

İlan kalitesinde gözle görülür artış

Klasik emlak listeleme siteleri artık ilan kalitesini artırmayı en önemli görevlerden biri sayıyor. Üç boyutlu fotoğraflar, bebekevi fotoğrafları sunan firmalar, video ve sanal gerçeklik (VR) çözümleri inovasyon açısından ilgi çeken çözümler.

Verinin parasallaştırılması

Sosyal medya paylaşımları, fotoğraf arşivlerimiz, sürekli kayıt aldığımız ‘log’ dosyaları gibi farklı kaynaklardan elde ettiğimiz tüm bu verilerin anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmüş biçimi olan Büyük Veri, beraberinde toplanan verilerin projelere dönüştürülmesini de beraberinde getirmekte. Dünyada milyonlarca trafik toplayan emlak siteleri, bu verileri özellikle proje firmalarına satıp gelir elde etmenin yollarını arıyor.

İletişim ve trafik yaratmada Facebook

İletişim ve trafik yaratma konusunda Facebook gibi sosyal medya kanallarından daha fazla yararlanılması gerektiği de önümüzdeki dönemde ön plana çıkan konulardan biri olacak.

Güney Amerika ve Güney Asya projeleri

Güney Asya ve Güney Amerika’da Türkiye’ye çok yakın bir emlak ekosistemi bulunuyor. Yeni projelerin büyük önem taşıdığı bu pazarlarda firmalar bu alana ciddi yatırım yapıyor. Türkiye’deki proje firmalarının üretimine yakın modeller genel olarak büyük ilgi görüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.