btbilgi

Bazen günlük hayatımızda bazı şeyleri farketmeden veya değerine bakmadan satın alıyoruz. Çoğu zaman gerçekten ihtiyacımız olup olmadığını sorgulamıyoruz bile. Bunun daha da ötesinde üretici firmanın adil olup olmadığını, çocuk işçi çalıştırıp çalıştırmadığını, çevreye zarar verip vermediğine hiç dikkat etmiyoruz bile. Ama Impakt ismindeki yeni bir yapay zeka destekli öneri bilgi platformu, ürün satın alırken size bu konularda yardımcı olmak istiyor.

Impakt platformunu yaratan ekip, ana fikri herkesin birer bilinçli tüketici olabileceği şeklinde açıklıyor. 2016’daki ABD başkanlık seçimlerinde insanların ne kadar bilinçsiz karar verdiklerini gören ekip, bu yönde birşeyler yapmak istemiş ve tüketicilerin satınalma alışkanlıklarından başlamaya karar vermişler. Ekipte matematikçiler, çevre hakları savunucuları, filozoflar ve mühendisler beraber çalışıyor. Yapmaya çalıştıkları şey, tüketiciler online alışveriş yaparken onları satın almaya hazırlandıkları ürün ve üreticisi ile ilgili önemli bilgiler vermek.

Tasarladıkları Impakt tarayıcı eklentisi, öncelikle Chrome ve Firefox internet tarayıcıları için hazırlanmış. Bu eklentiyi kurduğunuzda, Amazon, Walmart, Best Buy, Sephora gibi yerlerden alışveriş yaparken size baktığınız ürün ve marka hakkında bilgiler, ek bir pencerede aktarılıyor. Mesela üreticisi hangi yaşlarda ve nerelerde işçi çalıştırıyor, çevresel sürdürülebilirlik kurallarına uyuyorlar mı, fabrikaları çevreyi ne kadar kirletiyor gibi. Kullanıcılar bu pencereyi düzenleyip kendileri için en önemli bilgileri ön plana çıkartabiliyor. Eklenti ayrıca kullanıcı isterse, baktığı ürün için bilinçli alternatifler bile önerebilmekte.

Tüm uygulamanın arkasında devasa bir veri toplama, analiz ve yapay zeka ile öneri altyapısı yatıyor. Ekip şirketler ve ürünlerle ilgili çok çeşitli değerlendirme verisi toplamak için açık hükümet veritabanları, endüstri raporları ve haber kaynakları gibi yerleri devamlı tarıyorlar. Tüm toplanan veriler makine öğrenme algoritmaları ile anlaşılabilir bilgi parçalarına dönüşütürülüyor. Yapay zeka kısmı ise kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını takip edip, onlara hem önerilerde bulunuyor hem de Impakt’ın sunduğu önemli marka bilgilerinin tüketici davranışlarını değiştirip değiştirmediğine bakıyor.

Ekip şu anda bu sistemin en basit şeklini hazırlamış durumda. Fakat projenin istenen tüm özelliklerine kavuşabilmesi için bilinçli tüketici gruplarından destek bekliyorlar. Bu amaçla bir Kickstarter kampanyası açmışlar ve 30 bin dolarlık bir hedef belirlemişler. Bu haber yazıldığı sırada hedefi üçte iki oranında tutturmuşlardı. Eğer bilinçli ve etik tüketicilik konuları ilginizi çekiyorsa kampanya sayfasına bir bakmak isteyebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.