btbilgi

İzlanda’da dünyanın ilk negatif emisyonlu enerji santrali devreye alınmış durumda. Bu santral aslında bir jeotermal enerji santrali, yani normalde atmosfere karbondioksit yayması gerekiyor. Hellisheiði’de inşa edilen santral gerçekten de karbondioksit üretiyor, ama normal bir kömür santralinin üçte biri kadar. Fakat asıl farkı bu karbondioksiti havaya salmayıp, yeraltında depolaması ve nihayetinde taşa dönüştürmesi.

300MW kapasitedeki santralin salınımları vantilatörler tarafından çekiliyor, karbondioksit ayrıştırılıyor ve su haznelerine enjekte ediliyor. Bu su da yeraltına basılıp doğal yollarla taşa dönüşmesi sağlanıyor. Bu şekilde hem santralden çıkan karbondioksit hem de havadaki karbondioksit emilebiliyor ve toplanıp dönüştürülüyor. Bu sebeple de dünya üzerindeki negatif emisyonlu ilk enerji santrali kabul edilmekte. Sistemi santrale kuran Climeworks, aynı zamanda dünyanın ilk karbondioksit temizleyici tesisinin de kurucusu.

Dünyanın ilk negatif emisyonlu enerji santrali kullanımda

Bu teknolojinin dünya çapında uygulanması için maliyetlerin düşmesi gerekli. Şu anda bu süreç taşa çevirilen her ton karbondioksit için 30 dolar harcamakta. Ama bu sistemde santalin ürettiği salınım, entegre sistemlerle geri dönüştürülüyor. Halbuki atmosferden çekilen karbondioksitin temizlenmesi için maliyetler çok daha yüksek. Çünkü bunun için sıfırdan tesisler kurulması gerekiyor. Sıfırdan inşa edilmiş bir emisyon temizleyici tesisin maliyeti ise karbondioksit tonu başına yüzlerce doları bulabilmekte. Futurism sitesi bu maliyetin ton başına 100 dolara kadar inmesi gerektiğini ifade ediyor.

Biliminsanları atmosferden karbondioksit emen ve temizleme yapan bu türden teknolojilerin en geç 2030 yılında dünya çapında kullanılmaya başlanması gerektiğini savunuyorlar. Bu tesislerin kurulumu ve hava temizlemeye başlanması önemli. Eğer atmosferdeki karbondioksit oranı yükselip de Dünya’nın ısısı 1,5 dereceden fazla artarsa, geri dönülemeyecek bir noktaya gelme ihtimalimiz çok yüksek. Yani Dünya’nın birkaç yüzyıl içinde yaşanılmaz bir gezegen olması söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.