btbilgi

Gelecek ay en popüler e-kitap okuyucu olan Kindle’ın 10’uncu yıldönümü. E-kitap okuyucular akıllı telefonlar veya tabletler kadar hızlı ilerlemedi. E-mürekkep teknolojisi de ne çok büyük gelişmeler gösterdi, ne de tablet ekranları kadar iyi olacak hale geldi. Bazı piyasa analistleri artık e-kitap pazarının doyduğunu ve artık cihaz satışlarının düşme eğiliminde olduğunu söylyorlar.

Tech Crunch sitesi e-kitap okuyucu cihazların neden ilerlemediğini ve karşılaştıkları zorlukları listelemiş. Aşağıda makalenin bir özetini bulabilirsiniz.

Tablet rekabeti

Bazı uzmanlar e-kitap okuyucu pazarının 2011 civarında tepeye vurduğunu iddia ediyorlar. E-kitap satışları her sene artış gösterse bile, cihazlardaki teknolojinin her sene büyük adımlarla ilerlememesi en büyük etken olarak gösterilmekte. Tablet teknolojisi ise devamlı ilerledi ve o da tepeye vurdu. Tablet pazarının şu andaki kralı, kaliteli özellikleri olan ucuz cihazlar. Amazon’un Fire serisi tabletleri buna çok iyi bir örnek olarak gösterilebilir.

Akıllı telefon boyutlarının büyümesi

Akıllı telefonlarda da bir sürü ilginç ve yenilikçi teknolojik gelişme görüyoruz. Ama herkesin kabul ettiği en önemli trend ortalama ekran boyutlarının büyümesi şeklinde. Bir akıllı telefon her türlü işinizi görüp, aynı zamanda her türlü şeyi okumanıza ve online izlemenize yardımcı olabiliyor. Eskiden ekranları küçükken kitap okumak pek keyifli değildi ama günümüzün normal phablet boyunda bu da bir sıkıntı olmaktan çıktı. Artık kullanıcılar başka bir cihaz taşımak istemiyorlar.

Yeni özellikler çok yavaş geliyor

E-kitap okuyucu cihazların özellkleri ilk zamanlardan beri aynı denilebilir. E-mürekkep teknolojisi hala çok hassas değil, yüksek tazeleme oranlarını desteklemiyor ve yüksek çözünürlükler sunamıyor. Cihazların kendisinde son yıllardaki en büyük yenilikler arkadan aydınlatma, su geçirmezlik ve kolay taşınabilirlik için farklı ekran boyları desteklenmesi oldu. Renkli e-mürekkep ise hala ya çok pahalı veya sorunlu. Doğası gereği siyah-beyaz olan Japon çizgiromanları (manga) bile bu cihazlarda rahat okunamıyor. Yani dergi veya çizgiroman okumak için bile uygun değiller.

Her ne kadar fiyatları uygun olsa ve gözü LCD ekranlar gibi yormasa da, şu anda bu cihazlar sadece ve sadece kitap okumaya yarıyorlar. Tüketiciler daha çok işlev yerine getiren çok özellkli ve büyük ekranlı akıllı telefonlara yöneldikçe, e-kitap okuyucuların pazarının da düşeceğini söylemek zor olmayacak gibi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.