btbilgi

Yenilenebilir enerji günün birinde tüm dünyaya elektrik sağlamak için kullanılacak belki ama acaba ne kadar olması lazım? Bir araştırmaya göre tüm dünyanın ihtiyacını rüzgar enerjisi ile karşılamak için, Kuzey Atlantik okyanusunda 3 milyon kilometrekarelik bir alana rüzgar santralleri kurulması yeterli. Bu alan kış ayları boyunca tüm dünyanın elektriğini sağlayabilir deniliyor. Yaz aylarında ise verim düşüyor ve sadece Kuzey Amerika ve Avrupa’ya yetecek kadar enerji üretilebiliyor.

Tüm dünyaya rüzgar enerjisi sağlamak için ne kadar alan gerekir?

Araştırma aslında okyanuslardaki rüzgar gücünün ne kadarını, ne kadar enerjiye çevirilebileceğine dair yapılmış. Aynı zamanda karadaki rüzgar santrallerinin verimi ile denizdekilerin de bir karşılaştırması oluşturulmuş durumda. Raporda okyanus ortasındaki rüzgar santralleri sayesinde, karadakilere kıyasla 4 katı daha fazla elektrik üretilebileceği belirtilmekte.

Raporda okyanusa inşa edilecek 3 milyon türbinin, tüm dünyanın elektrik ihtiyacını karşılayabileceği öne sürülüyor. Her bir türbin kendi 1 kilometrekare alana sahip olacak. Bu alanın toplamda 18TWh kadar enerji sağlayacağı tahmin ediliyor. Fakat araştırmacılar özellikle yaz aylarındaki rüzgar gücü düşüşüne dikkat çekiyorlar. Aşağıdaki iki grafikten soldaki Kuzey Yarıküre’deki rüzgar enerjisi için aylara göre dağılım ve sağdaki de güneş enerjisinin aylara göre dağılımını göstermekte. Raporda bu iki kaynağın aynı anda paralel kullanımının mantıklı bir çözüm olduğuna işaret ediyorlar.

Tüm dünyaya rüzgar enerjisi sağlamak için ne kadar alan gerekir?

Raporda bir diğer sorun da okyanuslardaki rüzgar santralleri için gerekli teknolojinin henüz oturmamış olması. Okyanustaki rüzgar santrallerinin deniz yüzeyinden 1,5 kilometre kadar yukarıda yer alması gerekiyor. Yüzen rüzgar santrallerinin ilk örnekleri de henüz prototip aşamasında. Yüzen rüzgar santralleri şu anda 20 metrelik dalgalara dayanacak şekilde tasarlanıyor ama okyanus ortasındaki hava koşulları çok daha sert.

Bir başka önemli sorun ise okyanusun ortasından kıtalara çekilmesi zorunlu enerji kabloları olacak. Henüz dünya üzerinde bu mesafelerde enerji kablosu çekilmiş değil. İlk deneme Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya enerji aktaracak bir çöl güneş enerjisi projesi olacak.

Araştırmanın raporunu buraya tıklayarak gideceğiniz sayfada bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.