btbilgi

Sibergüvenlik firması Trend Micro, GITEX 2017’de “Dijital Pazar Yeri: Orta Doğu ve Kuzey Afrika Yeraltı Dünyasına Bir Bakış” adındaki raporu açıkladı. Rapor MENA (Middle East & North Africa) bölgesindeki yeraltı dünyasının sibersuç faaliyetlerini anlatmakta. Bölgedeki politik amaçlı hack olayları, DDoS saldırıları ve web site içeriklerinin bozulması yönündeki atakları anlatan rapor, siber dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığına karşı kullanıcıların ve kurumların daha dikkatli olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Raporda bölge ülkesi olan Türkiye’de sıklıkla karşılaşılan sibersuç faaliyetlerini ve suç dünyasındaki ticari dengeleri de göz önüne sermekte. Buna göre kredi kartı bilgileri ya CVV2 numaraları ya da tüm bilgileriyle birlikte satılıp, değiş tokuş ediliyor. Kredi kartının sahtesini yapmak için gereken kart sahibinin ismi, doğum tarihi, adresi, PIN numaraları gibi tüm bilgilere ücreti biraz daha artırarak sahip olunabiliyor. Türkiye’de bir kredi kartının tüm bilgilerine 18 dolara ulaşıldığını ifade edilmekte.

Politik amaçlı hacker operasyonları, DDoS saldırıları ve web sitelerinin içeriklerini bozma MENA bölgesindeki en çok gerçekleşen sibersuçlar. Bunları yüzde 27 ile zararlı yazılımlar, yüzde 27 ile sahte belge hazırlama, yüzde 20 ile veri çalma, yüzde 13 ile suç yazılımları, yüzde 10 ile silah, yüzde 3 ile uyuşturucu kategorileri takip ediyor.

Çalınan kişisel bilgiler bölgedeki dijital forumlarda satılıyor. Mısır’daki Arapça bir forumda bir hack topluluğu çalıntı kimlik bilgilerini 18 dolara satıyor. Bunları satın alanların genelde aktif savaş bölgelerinden kaçmak istediklerine dikkat çekilmiş. Fakat kötü niyetli bir kişinin bu sahte belgeleri satın alarak diğer ülkelere mülteci olarak sızması da mümkün gösteriliyor. Diğer yandan sibersuçlular sigorta sahtekarlığı yapabilecekleri ya da ikamet durumlarını kanıtlayabilecekleri sahte belgeler satın alabiliyorlar.

Satılan suç yazılımları birçok farklı türde şifreleyici, zararlı yazılım ve hacking aracı içeriyor. Kuzey Amerika’daki yeraltı dünyasında bir keylogger 1–4 dolar arasında çalışırken, MENA bölgesinde bu 19 dolara kadar çıkabiliyor. Solucanlar 1–12 dolara, bilinen fidye yazılımları 30–50 dolara, zararlı yazılım oluşturucu 500 dolara kadar, citadel (FUD – hızlı kullanıcı dizini) 150 dolara, ninja RAT (FUD) 100 dolara satılırken Havij 1.8 (kırılmış) ise ücretsiz olarak sunuluyor.

Trend Micro’nun “Dijital Pazar Yeri: Orta Doğu ve Kuzey Afrika Yeraltı Dünyasına Bir Bakış” raporuna buraya tıklayarak gideceğiniz sayfadan erişebilirsiniz

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.