btbilgi

İngiliz tasarım stüdyosu Umbrellum tarafından tasarlanmış bu yaya geçidi, gelecekte her akıllı şehirde göreceğimiz bir çözüme dönüşme potansiyeline sahip. Akıllı telefonlar ve dijtial ekranlardan ilham alan stüdyo, interaktif kullanım mantığını bu yaya geçidine uygulamış. ‘Starling Crossing’ adı verilen sistem yere gömülü LED ışıklar ve nesne takip sistemleri ile yola gerçek zamanlı sanal işaretler koyabiliyor.

Stüdyonun bu projeyi düşünürken akıllarındaki ana konu yayaların güvenliği olmuş. Bu uygulama her türlü lokasyonda, büyüklükte ve genişlikte yapılabiliyor. Hem araçlar, hem de yayalar tehlikeli olabilecek durumlardan, hareketli ve renkli animasyonlu ışıklarla önceden uyarılabiliyor. Sistem bisikletlileri de tarıyor, geçiş durumlarını otomatik şekilde düzenliyor. O andaki senaryoya en uygun trafik işaretleri yerde büyük şekilde gösterilmekte.

Mesela yola bir çocuk atlıyorsa ani uyarı işaretleri ve arabalar için durma alanı gösterilebilir. Yolun bir kısmı bisiklet şeridiyse bunun da ayırıcı şekilde ifade edilmesi mümkün. Islak zemin veya okul geçidi gibi uyarılar kolayca görülür şekilde verilebilir hale geliyor. Ayrıca şerit geçişlerini de sistem kendisi düzenleyebilmekte. Sistem zamanla o bölgedeki araç ve yaya trafiğini tarayarak öğrenecek ve olası durumları önceden tahmin edip karar verecek algoritmalarla desteklenmiş.

Projenin yöneticilerinden Usman Haque konuyla ilgili, “Şu anda bildiğimiz yaya geçidi kavramı 1940’lardan beri pek güncellenmedi. Hala aynı şekilde kullanılmakta. Ama bu çağda şehirler artık çok değişmiş durumda. Sokaklar ve caddeler daha kalabalık, herkesin elinde dikkat dağıtıcı akıllı telefonlar ve cihazlar var. Akıllı yollarla ilgili duyurulan tüm teknolojiler ise akıllı otomobiller ve otobanlar üzerine oluyor. Biz de akıllı yaya geçidi teknolojisi ile yayaların ihtiyaçlarına ve güvenliğine öncelik vermek istedik” diyor.

Starling Crossing sistemi İngiliz sigorta firması Direct Line’ın ve ünlü tasarım firması Saatchi&Saatchi’nin desteği ile gerçekleştirilmiş. Henüz prototipleme aşamasında ama bir kez gerçekleşirse, sokakların güvenliğini ciddi şekilde artırabilecek bir fikir olarak dikkat çekiyor. Firma henüz ilk kurulum için bir tarih veya lokasyon veremiyor, sistemin testlerinin devam ettiği ifade edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.