btbilgi

Hollywood’un iyi bilinen yenilikçi yönetmenlerinden Steven Soderbergh, ABD kökenli TV kanalı HBO ile birlikte gerçekleştirdiği yeni projesini tanıttı. ‘Ocean’s Eleven’, ‘Erin Brockovich’, ‘Sex, Lies, and Videotape’ ve ‘Contagion’ gibi klasiklerle ünlenen yönetmen, izleyicilerin televizyon dizilerine farklı bir bakış açısı geliştirmesine niyetli gibi görünüyor. ‘Mosaic’ adını verdiği proje bir sinema filmi veya bir TV dizisi değil; interaktif bir dizi izleme uygulaması.

Kasım ayında ücretsiz şekilde tüm dünyaya sunulacak Mosaic, başrolünde Sharon Stone’un oynadığı gizemli bir cinayet öyküsü içeriyor. Buradaki en önemli fark, bunun bir dizi gibi başlayıp kesintisiz sürüp biten bir yapım olmaması. İzleyiciler Mosaic’i parça parça ilerleyen bölümler halinde takip edecekler. Her bölümün içindeki farklı kısımları istedikleri sırayla izleyebilecekler. Bölüm sonlarında izleyiciye bir seçenek sunulacak ve verilen karara göre sonraki bölüm değişebilecek.

Mosaic izleyiciye sabit ve herşeyi belli bir hikayeyi istediği şekilde izleyebilme fırsatı veriyor. Bir kez başlayıp sonuca ulaşıldığında, anlatılan hikayenin sadece bir kısmını görmüş oluyorsunuz. Bu da izleyicide başa dönüp atlamış olduğu farklı parçaları veya seçenekleri görme isteği uyandıracak diye planlanmış. Soderbergh bunu aslında bir film gibi planlamış ama kullanıcılar parçaları akıllı telefonlarından, uygulama üzerinde farklı zamanalrda ve aralıklarda deneyimleyebilecekler. Yani izleme pratiği bir TV dizisini andıracak.

İzleyicilere farklı dallara ayrılan hikayeler ve alternatif sonlar sunmak yeni bir fikir değil. Fakat henüz ana akımda çok fazla görülmeyen bir yöntem olduğu da açık. Bir yandan artık dijital tüketim çağında yeni birşeyler isteyen izleyicileri de düz dizi ve filmler sıkıyor olabilir. Soderbergh bu projeyi bir ilk örnek olarak görüyor. Aynısından bir tane daha yapıp yapmayacağı belli değil. Kendi kelimeleri ile Mosaic bir nevi “ilk çağlarda duvarlara çizilen resimler” gibi. Birilerinin bu tarzı benimseyip, kendisininkinden daha da uçuk ve ilginç şeyler yapmasını umut ettiğini söylüyor. Günümüzde sanal gerçekliğe, alternatif eğlence formlarına ve sıradışı elektronik deneyimlere kaymaya başlayan izleyici kitlesi için Mosaic doğru bir hikaye anlatma aracı olabilir

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.