btbilgi

Dijital çağda çocuklarımız artık normal oyuncaklarla yetinmiyor, elektronik ve elektromekanik oyuncakların yükselişini görüyoruz. Dünya çapıdaki en büyük oyuncak firmalarından (Barbie’nin yaratıcısı olarak bildiğimiz) Mattel de yeni nesillere yeni oyuncaklar üretme peşinde. Dash Robotics firması ile ortak bir proje geliştiren Mattel, ‘Kamigami’ adındaki yeni robot platformunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Bu hafta ABD pazarında piyasaya sürülecek bu seride, çocuklar katlanabilir plastik parçalardan oluşan böcek görünümlü robotlar üretebiliyorlar. Altı bacaklı bir robotun inşası yaklaşık bir saat sürüyor ve hepsi farklı böcekleri andıran dış kabuklarla geliyorlar. Kağıt katlama sanatı Origami’deki gibi tasarlanmış böcekler arasında peygamberdevesi, uğurböceği ve akrep gibi çeşitler bulunmakta. Her robot yanında küçük bir motor parçası ile geliyor ve kurulduktan sonra kendi kendine hareket edebiliyor.

Çocuklara robot üretiminin temellerini öğretecek bu sevimli cihazların fikri U.C. Berkeley Üniversitesi’nin ‘Biyotaklit Millisistem Laboratuvarı’ndan (Biomimetic Millisystems Lab) çıkmış. Burada araştırmacılar doğadaki nesneler, yaratıklar ve sistemlerden esinlenerek elektromekanik cihazlar ve çözümler üretiyorlar. Üretilen robotlar ilk olarak deneme amacı ile çeşitli okullarda ve eğitime etkinliklerinde tanıtılmış. İlgi büyük olunca Dash Robotics firması kurulup Mattel ortaklığı ile oyuncaklar piyasa için hazırlanmış.

50 dolarlık her robot kiti içinde bir dizi özellik barındırıyor. Üzerlerinde hızölçer, denge için jiroskop ve kızılötesi alıcı/verici bulunmakta. Bilgisayarda çeşitli oyunlar için programlanabiliyorlar, böylece çocuklar programlama becerileri için ilk adımları da kolayca atabilecekler. Ayrıca robotları akıllı telefon uygulaması ile uzaktan da kontrol etmek mümkün. Kamigami robotları beraberce birbirlerini yakalama, sumo güreşi, yarış veya sobelemece oynayabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.