btbilgi

Victoria Ünviersitesi’nden biliminsanları, yaraların tedavisinde büyük bir gelişme sağlayacak yeni bir buluşa imza atmış durumdalar. Tasarladıkları akıllı yara bandı, yerleştirildiği yara bölgelerinde pH seviyelerini takip ediyor ve bakteriyel bir bulaşmanın ilk aşamalarında tepki vererek erken tedavi şansı tanıyabiliyor.

Deri insan vücudundaki en büyük boydaki organ olarak kabul edilmekte. Her ne kadar derinin yaralanmalara karşı kendi kendini tamir becerisi çok gelişmiş de olsa, enfeksiyon kapmış dokuların kendini tamir etmesi zor olduğu gibi çok sıkıntılı olmakta. GelDerm ürünü bu enfeksiyonları önceden farkedip, ölümcül olabilecek seviyelere gelmeden tedavi fırsatı verebilecek. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2016 yılı verilerine bakılırsa, sadece ABD’de bile ameliyat ve başka sebeplerle oluşan yaraların, hastaları yılda ekstradan 400 bin gün kadar hastanede tuttuğu saptanmış. Bu da sağlık harcamalarında neredeyse fazladan 1 milyar dolar masraf anlamına geliyor. Bu yara bandı hasta takip ve tedavi sürecininin önemli bir kısmını eve taşıma potansiyeline sahip.

‘GelDerm’ ismi verilen akıllı yara bandı, içinde çeşitli sensörler barındırıyor. Sensörler yara alanını her an kontrol altında tutuyor ve yaranın durumu bir akıllı telefon uygulaması ile takip edilebilmekte.Yarada enfeksiyon saptanırsa uygulama aracılığı ile kullanıcı hemen haberdar ediliyor. Yaranın durum bilgisi uygulama üzerinden kablosuz şekilde hastanın bağlı olduğu sağlık kurumuna veya doktora anında aktarılabilir. Eğer ekfekte belirtileri gösteren yaraya antibiyotik uygulanması gerekiyorsa, ilaçlar yara bandını çıkartmadan bandın üzerinden sürülebiliyor. Bant yapısı gereği sürülen ilacı alt katmanlara ve yaraya aktarabilme özelliğine sahip.

Kanada Sağlık Araştırmaları Enstitüsü ve Kanada İnovasyon Derneği tarafından desteklenen çalışma, Harvard Tıp Okulu ve UBC ile ortaklık sayesinde gerçekleşmiş. Akıllı yara bandı ürünü finalize edildikten sonra, Uvic Industry Partnerships firması kontrolü altında yakın gelecekte piyasaya sürülecek. GelDerm’in piyasaya beş sene içinde çıkmış olması tahmin ediliyor.

Araştırmanın sonuçları ve raporu ‘Advanced Health Care Materials’ jurnalinde bir bilimsel makale olarak bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.