btbilgi

Kriptoparaların yükselişine bir darbe daha geldi, Çin ve Güney Kore’den sonra şimdi de Rusya kriptopara işlemlerinin yasaklanmasına niyetli. Bu iki ülke yaptıkları açıklamalar ile Bitcoin ve benzeri sanal paraların satışını, değiş tokuşunu ve bu işlemleri gerçekleştiren web sitelerinin operasyonlarını sona erdireceklerini söylemişlerdi. Rusya da aynı yoldan giderek yasağa hazırlanıyor.

Retures’in haberine bakılırsa Rusya Merkez Bankası Müdür Yardımcısı Sergei Shvetsov, Moskova’daki bir konferansta kriptopara konsepti için “şüpheli” şeklinde konuşmuş. Shvetsov konuşmasında ayrıca Bitcoin ve Ethereum gibi dijital paralara herkesin rahatça erişememesi gerektiğini de söylemiş. Bu para birimlerinin yasadışı alışverişler ve suç odakları tarafından kullanıldığının altını çizen Shvetsov, “Perakende ve para yatırımcılarını bu kadar şüphe barındıran araçlara direk maruz bırakmak doğru değil” diyor.

Coin Telelegraph sitesi ise Rus haber kaynağı RBC’nin makalesini ön plana çıkartarak, Merkez Bankası’nın ülkenin en üst düzey savcılığı ile çalışarak yasağın düzenlemeye girmesi ile ilgili çalıştığını belirtmiş. Ayrıca Shvetsov’un şu yorumlarına da yer veriliyor: “Bir piramit sahtekarlığına dönüşmekte olduğu aşikar, yüksek faiz oranları ve kısa süreli kazançlar da bu piramit etkisini güçlendiriyor”. Kriptoparaların bir piramit sahtekarlığı olduğu sonucuna da, Bitcoin’in son iki yıldaki değer yükseliş dinamiklerine bakarak karar verdikleri yorumu da aktarılmakta.

Aynı zamanda Sochi’de bir açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin de benzer bir yaklaşım güdüyor. Kriptoparaların kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve finans terörizminde kullanıldığını bildiklerini ifade eden Putin, “Kriptopara kullanımı büyük riskler taşımakta. Merkez Bankası’nın bu konudaki durumunun farkındayım. Kriptoparalar kimliği belirsiz kişiler tarafından idare ediliyor. Bunları satın alan kişiler farkında olmadan yasadışı suçlara karışıyor olabilirler” diyerek hükümetinin konuyla ilgili endişelerini dile getirmiş durumda.

CNBC sitesi de bu açıklamaların yapıldığı sırada Bitcoin’İn değerinin 600 dolar kadar düştüğünü ama kısa sürede toparlandığını haber yapmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.