btbilgi

Her gün kullandığımız arabalar gittikçe daha fazla veri ile yükleniyor ve şoförlere bakacak bir sürü ekran sunuyorlar. Aracın genel teknik göstergeleri, navigasyon, eğlence ekranları, sürüş sırasındaki telefon ve mesaj uyarıları, yanıp sönen işaretler, sürüş kontrol bilgileri gibi tonla arayüz öğesi aynı anda dikkatimizi çekmeye çalışmakta. Otonom arabalar geldiğinde bunların hepsine birden bakmak zorunda kalmayacağız belki ama normal arabalar için bu sorun gelecekte de devam edecek.

Amerikan Otomotiv Cemiyeti’nin (American Automotive Association – AAA) yaptırdığı bir araştırma, arabalardaki ekranların fazlasıyla dikkat dağıtıcı olduğunu ortaya koymakta. Utah Üniversitesi ile birlikte hazırlanan bu rapora bakılırsa şoförler araba arayüz ekranlarına bakmak için 40 saniyeden fazla vakit harcayabiliyorlar. Buna navigasyondan yer bulma, şarkı seçme veya bir mesaj yanıtlama gibi işlemler dahil. Önceki bir araştırmaya göre ise, bir sürücünün iki saniyeden fazla gözlerini yoldan ayırması, kaza riskini tam iki katına çıkartabilmekte.

Rapor ABD’li her üç şoförün araba kullanırken, mutlaka farklı araba ekranlarına dikkatinin kaydığını ifade ediyor. Navigasyonun dikkati en çok dağıtan işlem olduğu, bir işlemin 40 saniyeye kadar uzayabildiği saptanmış. Saatte 40 kilometre hızla giden bir araçta, bu süre yola bakmadan 440 metre kadar mesafe gidildiği anlamına gelmekte. Araştıma ekibi 30 otomobil modelini test etmiş ve 12’sinde şoförün dikkatini fazlasıyla dağıtacak zorlukta bir navigasyon sistemi bulunduğu not edilmiş. Test edilen araçların 11’inde yüksek seviyede dikkat dağıtıcı ve 7’sinde ise ortalama seviyede dikkat dağıtıcı arayüzler olduğu belirtiliyor.

Şoförler hem konforlu, hem kolay, hem de güvenli teknolojiler istiyorlar. Bunda da haksız değiller. AAA’nın yaptığı bir ankette, ABD’li sürücülerin yüzde 70’inin arabalarında en yeni teknolojileri istediği ama yüzde 24’ünün de şu anda varolan teknolojilerin mükemmel çalıştığını ifade ettiği saptanmış. Bundan böyle otomobil üreticilerinin sürücülerin güvenliğini ön plana çıkartacak, doğal şekilde kullanım sağlayacak arayüzlere ve bilgi ekranları tasarlaması gerekli denilmekte.

Hatta bazı ekstrem yöntemlerin bile denenmesi önerilmekte, mesela direksiyon başındayken tweet atılamaması, Facebook’a bakılamaması gibi. Bunlar için de akıllı telefon ve işletim sistemi üreticileri ile beraber çalışılması gerekiyor. Nihayetinde otomotiv firmalarının arabalarına her buldukları teknolojiyi değil, en güvenli şekilde yönetilebilecek teknolojileri koymaları gereken bir çağ gelmiş gibi görünmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.