btbilgi

Yeni bir araştırma beynin ‘medial prefrontal korteks’ denilen ön bölümü hakkında bilmediğimiz bilgiler sunuyor. Boston Üniversitesi’nde yapılan çalışma, beynin bu bölümünün bir alarm zili gibi çalıştığını ve her hata yaptığımızda otomatik şekilde uyarılarak hatamızı düzeltmemize yardımcı olduğunu göstermekte. Araştırmada medial prefrontal korteks ve lateral prefrontal korteks bölümlerindeki milyonlarca hücrenin çok düşük frekanstaki senkronize sinyallerle iletişim halinde olduğu fikrini destekler kanıtlar sunuyor.

Biliminsanları bu sinyalleri daha önce incelemiş fakat hiçbiri araştırma ekibinin kullandığı ‘HD-tACS’ (high-definition transcranial alternating current stimulation) sistemi kadar ince bir test mekanizması kullanmamış. Bu iki beyin alanı insanın ileri seviye fonksiyonları ve kendini kontrol için kullandığı bölümler. Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) tarafından desteklenen araştırma, aynı anda beyinde elektriksel stimülasyon yaratma ve EEG cihazları ile oluşan aktiviteyi gerçek zamanlı şekilde takip etme üzerine kurulmuş.

Beynin turbo şarj noktası: Medial Prefrontal Korteks

Yapılan denemelerde bu iki bölge arasındaki senkronize sinyaller artırılarak, aralarındaki iletişimin geliştirilebileceği keşfedilmiş. Bu yöntem sayesinde kişilerin öğrenme ve kontrol hedefli işlevleri daha yüksek başarı ile gerçekleştirebileceği ihtimali bulunmakta. Tam tersi şekilde, medial prefrontal korteks ve lateral prefrontal korteks arasındaki senkron azaltıldığı zaman ise öğrenme ve davranış işlevleri sekteye uğratılabiliyor. Bu değişikliler, beynin iki bölgesine yerleştirilen elektrotlarla senkron veya asenkron elekrik uyarımı yapılarak test edilmiş durumda.

Araştırmaya katılan denekler, cihazın öğrenme fonksiyonları üzerine yaptığı olumlu etkiyi görünce bu cihazdan nereden satın alabileceklerini sormaya başlamışlar. Özellikle üniversite öğrencileri sınavlara hazırlanırken böyşe bir cihazın çok işlerine yarayacağını söylemiş. Bu teknolojinin pratik şekilde piyasaya sunulmasından önce cevaplanması gerekli bazı sorular var denilmekte: Bu olumlu etki ne kadar süre etkili oluyor? Etki miktarı nereye kadar artırılabilir? İnsan beynine uzun dönem zararları nelerdir? Etkinin çok basit laboratuvar deneylerinin ötesinde, karmaşık fonksiyonlar için işe yarayacağı garanti mi? Ve en önemlisi: Bu teknolojinin sınırları nedir?

Çalışma ile ilgili bilimsel makale ‘Proceedings of the National Academy of Sciences’ (PNAS) web sitesinde bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.