btbilgi

Dünya çapında kullanılan geleneksel güneş panellerinde gelişmeler gelmeye devam ediyor. Her ne kadar perovskite gibi yenilikçi materyallerin kullanımı yakın gelecekte başlayacak olsa bile, biliminsanları standart tip panelleri sonuna kadar sıkıp suyunu çıkartmaya devam edecekler anlaşılan. Bu konuda çalışan JinkoSolar ve Fraunhofer Enstitüsü iki rekor imza atmayı başarmış. JinkoSolar firması P-tip mutlikristal panelde yüzde 22,04 verim ve Fraunhofer ise N-tip multikristal panelde yüzde 22,3 oranda verim yakalamış durumda.

Multikristal (veya polikristal) güneş hücreleri şu anda dünya üzerindeki kurulumların yaklaşık yüzde 60’ını oluşturmakta. Ortalama yüzde 15-16,5 oranında verime sahip bu panellerin en büyük rakibi ise monokristal yapıdaki paneller. Monokristal paneller ise yüzde 18-22’ye kadar yükselen verime sahipler. Yani üzerlerine düşen foton ışınımının yüzde 18-22 kadarını elektriğe çevirebiliyorlar. İki tip arasındaki fark verimin dışında fiyatta da görülüyor. Multikristal paneller 30-45 sent/W fiyatlarında iken, monokristal paneller 45 sent-1 dolar/W seviyelerinde, yani daha pahalı.

Her ne kadar genel üretim trendinin multikristal yapılı panellerden monokristal yapıya kaymakta olduğu ifade edilse de, bu yeni gelişme bir fark yaratabilir. 2018’de iki tip panel arasındaki üretim oranlarının yüzde 50:50 olması tahmin edilmekte. Ayrıca multikristal ürünlerde tip alanında da bir trend kayması gözlenmekte deniliyor. Yavaş yavaş daha geleneksel P-tip panellerden N-tip panellere geçiş bulunuyor.

Fraunhofer Enstitüsü’nden rekorla ilgili yapılan resmi açıklamada, ayrıca bir de yeni nesil güneş hücresi üretim fabrikası inşasının başlandığı da belirtilmiş. JinkoSolar ise hazır altyapısı ile, yüksek verimli yeni nesil panellerini piyasaya daha önce sürme şansına sahip. Fakat ne şekilde olursa olsun güneş enerjisi teknolojilerindeki her gözle görülür ilerleme, dünyanın yenilenebilir enerji ile beslenmesi için atılmış büyük bir adımdır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.