btbilgi

Irma ve Maria fırtınalarının en büyük zarar verdiği lokasyonlardan biri Porto Riko adası oldu. Fırtınalardan sonra adanın cep telefonu ağının yüzde 90’ının zarar gördüğü ifade edilmekte. Fakat destek çok yakında geliyor. ABD’nin Federal İletişim Komisyonu (FCC), Google’ın ana firması Alphabet’in denemelerini yaptığı ‘Project Loon’ projesine onay vermiş durumda. Porto Riko ve Virgin Adaları’nın üzerine konuşlandırılacak 30 balondan aşağıya internet ve cep telefonu servisi dağıtılacak.

Haberi veren Wired dergisi henüz ayrıntıların verilmediğini aktarıyor. Fakat Alphabet’in başvurusunda Porto Riko kökenli sekiz kablosuz servis sağlayıcının onay mektupları bulunduğu söylenmiş. Bu servis sağlayıcılar Loon balonlarındaki iletişim ekipmanının, kendilerine atanmış radyo frekanslarından yayın yapmasına izin vermiş durumda. Böylece fırtınanın yıktığı iletişim kulelerinin yerini bu balonlar alabilecek.

Balonlardaki iletişim cihazları ve antenler sayesinde adalarda acil durum iletişimi tekrar kurulacak. Sınırlı da olsa ada dışı iletişim de sağlanabilecek. Alphabet firması balon ile internet sağlama projesini 2017 içinde önce Peru’daki sel baskını sırasında deneme şansı yakalamıştı. Porto Riko ve Virgin Adaları’ndaki servis sağlayıcı altyapısının bu balon sistemini destekleyip desteklemediği henüz açık değil. Ama adalardaki tüm firmalar bu projeye destek vermeye hazır olduklarını söylemişler.

Balonlar adaların 20 kilometre yüksekliğinde pozisyonlandırılacak. Her bir balon yaklaşık 5000 kilometrekare kadar bir alana yayın yapabilecek güçte antenlere sahip. Balonların ne zaman yerleştirileceği bilgisi de henüz verilmemiş fakat Alphabet’den verilen bilgide çok hızlı şekilde opsiyonları gözden geçirdikleri açıklanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.