btbilgi

Robot kavramının en güzel yanı herhangi bir şekle bağlı kalmak zorunda kalmayışı. Çok özelleşmiş işler için insansı robot da tasarlayabilirsiniz, çeşitli fiziksel işler yapabilecek bir modüler robot da. Modülerlik hem robot tasarımında esneklik, hem de parça değişimi ile operasyonlarda kolaylık getirebilmekte. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir robotik ekibi bu türden bir robot yapıp, bacakların istendiği zaman kol gibi kullanılmasını sağlamış.

İlk bakışta örümceğe benzeyen bu robot altı bacağı ile rahatlıkla hareket edebiliyor. Normalde bu hareket için belli bir yürüyüş sisteminin robota yüklenmesi gerekli. Fakat ekibin geliştirdiği robot yönetim sistemi sayesinde, bacaklardan biri veya ikisi başka bir işlem yaparken robot kalan beş veya dört bacakla hareketi devam ettirmeyi sağlayabiliyor. Bacakların ucuna bir tutma mekanizması veya kamera takarak ek işlevler gerçekleştirmesi de mümkün.

Modüler robot için fazladan bacağa sahip olmak, olası arızalarda da işe yarayan bir özellik. Eğer bacaklardan bir veya ikisi bozulursa robot yoluna devam edebilir. Eğer bozulan bacaklar özel bir işlevi yerine getirmek için modifiye edildiyse ya görevini tamamlayamaz veya ilk fırsatta bacak değişimi için merkeze dönebilir. Ama nihayetinde hareket yeteneğini komple kaybetmez. Bu robotun işletim sisteminde karşısına çıkan bir nesneyi manipülatör haline dönüşen kolları ile alıp harekete devam etmesi çok kolay.

Araştırma ekibi bundan sonra bu robotlarlara zıplama, koşma gibi dinamik hareket modları eklemek niyetindeler. Daha da ötesinde kol/bacak modülerliğini geliştirip iki bacak üzerinde hareket edebilme gibi çok farklı hareket şekillerine geçme yönünde de ilerlenebilir. Tüm bunların üzerine eklenmesi planlanan yapay zeka uygulamaları sayesinde, robota “şuraya git, şu nesneyi al ve getir” gibi genel bir komut verip işleme sokmasını sağlamak söz konusu olacak. Modüler robot bu işlemi tamamlarken kaç bacağını nasıl kullanacağına ve görevi nasıl tamamlayacağına kendisi karar verebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.