btbilgi

Kullanıcılarının yaşadığı çeşitli sahtekarlıklar ve hesap çalma denemeleri yüzünden, Google artık daha gelişmiş sibergüvenlik önlemleri almaya uğraşıyor. Şu da firmanın hesap koruma için kullandığı çift-faktörlü onaylama ek bir e-posta adresi veya telefon numarası üzerinden çalışıyor. Bu sistem kullanılmaya devam edecek. Fakat daha fazla güvenlik talep eden kullanıcılar için yeni bir program devreye giriyor olacak.

Bloomberg sitesinin verdiği bilgiye göre Google’ın ana şirketi Alphabet Inc. ‘Gelişmiş Koruma Programı’ (Advanced Protection Program) ismindeki özellikler paketini gelecek ay kullanıma açmayı planlıyor. Bu paket özellikle Gmail gibi servisleri tercih eden ünlülere, politikacılara, işadamlarına veya kurumsal hesaplara yönelik tasarlanmış. Bu yedek onaylama mekanizmalarının merkezinde fiziksel bir anahtar yatıyor.

Google 2014’de USB sürücü bazlı bir güvenlik anahtarı çözümü için bir yazılım çıkartmıştı. Ayrıca Google Authenticator isimli bir de anlık kod üreten uygulaması bulunuyor. Firma şimdi fiziksel USB çözümünü kendisi tüm kullanıcılara sunuyor. Gelişmiş güvenlik sisteminde kullanıcının bilgisayardaki hesabına girebilmesi için hem USB anahtarı takması, hem de kendisine belirlenmiş özel şifreyi girmesi zorunlu olacak. Eğer fiziksel veya şifresel iki anahtardan biri olmazsa veya birbirine uymazsa kullanıcının Gmail hesabına, Google Drive dosyalarına erişilemeyecek.

Kullanıcılara sunulacak USB sürücü ürünü ile ilgili henüz pek fazla bilgi bulunmuyor. Google gerekli tüm ayrıntıları gelecek ay açıklayacağını belirtmiş. Fakat bu gelişmiş güvenlik paketinin zamanla yeni teknikler ve önlemler ile güncellenebileceği bilgisi de veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.