btbilgi

Kanada’nın batısındaki Alberta’da bir serada çok ilginç bir teknolojinin örneği kurulmuş durumda. Bu mikroyosun üreten cam tüplerden oluşan bir fotobiyoreaktör. Bu tüplerde bilgisayar kontrolünde üretilen mikroyosunlar sadece güneşle ve havadaki karbondiyoksitle besleniyor. ‘Pollutants to Products Microalgae Technology’ denilen bu teknoloji, dünya endüstrisinin karbondioksit üretimini çok ciddi şekilde azaltabilecek özelliğe sahip.

Cihaz ‘Grande Prairie Regional College’ araştırmacılarından Dr. Weixing Tan’ın geliştirdiği özel bir formül sayesinde mikroyosun üretimini hızlandırıyor. Mikroyosunlar normalde temiz su sistemlerinde bulunabilen tek hücreli organizmalar. Doğal birer temizleyiciler ve hem sudan hem de havadan zehirli maddeleri toplayıp filtreleyebiliyorlar. Hatta atmosferden karbondioksit çekme konusunda geleneksel bitkilerden yüzde 100 daha verimli oldukları da biliniyor.

Mikroyosunların hava temizleme ve gıda üretimi amacıyla kullanımını daha önce de görmüştük. Fakat bu uygulamalar hala prototip ve başlangıç seviyesinde. Çünkü bu yosunların üstün becerileri çok kısa zamandır biliminsanları tarafından biliniyor. Dr.Tan yaptığı çalışmalar sırasında henüz hiçbir çözümün toplu mikroyosun üretiminde başarılı olmadığını farketmiş. Bu konuya eğilen araştırmacı, üretimi hızlandırmak için en iyi yöntemin doğal güneş ışığında yattığını bulmuş.

Burada asıl sorun doğal ışığın kontrolünün zor olması. Doğal ortamda mikroyosunlar az ışık alınca çoğalmıyorlar, çok ışık alınca ise kuruyorlar. Dr.Tan denemelerinde yosunların direk değil, paralel ışın huzmelerinde en çok verimli olduklarını bulmuş. Güneşe göre belli bir açıda duran mikroyosun sistemi, doktorun patentli özel solüsyonu içinde katlanarak çoğalıyorlar.

Mikroyosun: Havayı temizliyor ve karbondioksit yakalıyor

Mikroyosunların büyük oranlarda çoğaltılması, onları endüstriyel sistemler için harika bir filtre mekanizması haline getirebilir. Petrol ve fosil enerji bazlı üretim tesisleri, havaya saldıkları karbondioksitleri bu şekilde çok daha temiz hale getirebilirler. Tüm dünyanın yenilenebilir enerjiye geçmesi artık kaçınılmaz gibi görünebilir. Fakat henüz tüm endüstrilerin fosil yakıtları tamamen bırakması mümkün değil. En azından geçiş dönemini böyle yenilikçi yöntemlerle, çevreye daha az zarar vererek atlatabiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.