btbilgi

Dünyanın en büyük AR-GE merkezlerinden olan Xerox PARC dahilinde birçok proje geliştiriliyor. Bunlardan başarılı olacaklar desteklenip şirketleştirilmekte. Otonom araç teknolojileri konusunda uzun zamandır çalışan metawave de bu şirketlerden biri. Xerox PARC tarafından lisanslanan yeni bir teknolojiyi ticarileştirmeye hazır hale gelen Metawave, 4G, 5G platformlar ve otonom araçlar için her fiziksel koşulda 3D tarama yaparak akıllı dalgalar yönlendiren “Dijital Göz (Digital Eye)” adı verilen anten sistemleri üretecek.

Günümüz otomobil radarlarının nesneleri birbirinden ayıramamaları, uzun mesafelerde iyi çalışmamaları ve zorlu koşullarda yavaş işlemeleri ciddi bir problem. Kendi kendine giden araçların yavaş yavaş gerçek hayat testlerinin başladığı bu dönemde, bu araçların sürüş güvenliği konusunda sunduğu imkanların kısıtlı ve sınırlı olarak değerlendirilmesi gelişmelerine büyük bir engel olabilir. Metawave’in ultra hızlı dalga yönlendirme ve taramayı akıllı algoritmalarla birleştiren teknolojisi, nesneleri 3 boyutlu (3D) olarak görüntüleme, tanılama, ve sınıflandırmaya imkan tanıyor.

Firmanın geliştirdiği teknoloji kör noktalarda yer alan nesneleri algılayabiliyor ve trafik şablonlarını inceleyerek anında kaza durumu tahmini gerçekleştirebiliyor. Bütün bu özellikleri tüm hava koşullarında aynı performansla sunabilen teknoloji, otomobil radarlarının geleceğini temsil ediyor denilebilir. Xerox PARC’da geliştirilmiş ‘Metamalzeme Frekans Adaptif Yönlendirme Teknolojisi’ (M-FAST) platformunu piyasaya sunmaya hazırlanan Metawave, önde gelen otomotiv şirketleriyle iş birliği yapıyor olacak.

Metawave CEO’su Dr. Maha Achour; “Metawave, yapay zeka ve metamalzemeler üzerine devrim niteliğinde kablosuz teknoloji çözümleri üretmeyi hedefleyen start up bir şirket. Metawave’i adaptif metamalzemeler ve yapay zeka kullanarak, kablosuz teknolojilere boyut atlatmak için kurduk. Teknolojimiz otomotiv endüstrisinin radarlar hakkındaki düşüncelerini kökten değiştirecek. Şirket olarak misyonumuz gerçek 3 boyutlu görüntü sağlayabilen, Araçtan Altyapıya (V2I) ve Araçtan Araca (V2V) iletişim gerçekleştirebilen yüksek zekalı ve performanslı otomobil radarları üretmek” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.