btbilgi

Güney Amerika’da deniz kaplumbağası avcılığı çok ciddi bir problem teşkil ediyor. Kaplumbağaların karada kurdukları yuvalarının yaklaşık yüzde 90’ının yumurta hırsızlığı yapan kaçak avcılar tarafından bozulduğu ve yağmalandığı bilgisi verilmekte. Bu yumurtalar bazı ülkelerde restoranlarda servis edilmekte ve oldukça da yüksek paralara satılıyorlar. Sırf bu yüzden 7 çeşit deniz kaplumbağasının türü tehlikede.

Nikaragua’da bir pasifist çevre koruma grubu olan Paso Pacifico, kaçak avcılarla başetmek için farklı bir yol deniyor. Grubun araştırmacıları ‘InvestEGGator’ adını verdikleri, üç boyutlu yazıcı ile üretilmiş sahte yumurtalar tasarlamışlar. Bu yumurtaların içinde minik bir GPS-GSM sinyal vericisi bulunmakta. Cihaz sahte yumurtanın götürüldüğü lokasyonu gerçek zamanlı olarak bir merkeze iletebiliyor. Bu sahte yumurtalar deniz kaplumbağası yuvalarına bırakılıyor ve böylece avcılara tuzak kuruluyor.

Üç boyutlu yazıcıdan çıkan yumurtalar gerçek deniz kaplumbağası yumurtalarının aynı görüntüsünde. Bu yumurtalar ele alındığında yumuşak bir his veriyor ve kabukları kuş yumurtalarındaki gibi sert değil. Araştırma ekibi bu dokuyu yakalayabilmek için Hollywood’dan özel efekt uzmanlarından bile destek almışlar. Sahte yumurta kapatıldığı zaman su geçirmiyor, böylece nereye giderse gitsin sinyal verebiliyor. Tek sorun yumurtalar sınırların ötesine geçtiği zaman, ancak bulunduğu yerdeki yerel GSM ağı üzerinden sinyal atabiliyor. Bu da bazen cihazların sinyallerinde kayıp veya gecikmeye yol açmakta.

Kaçak avcıları sahte deniz kaplumbağası yumurtası durduracak

Ekip teknolojik yumurtaları Nikaragua’nın kıyılarında denemeye başlamış. Yakında Güney ve Orta Amerika’nın tüm kıyılarında operasyonlara girişilecekmiş. Proje ayrıca ‘USAID Wildlife Crime Tech Challenge’ yarışmasında 100 bin dolarlık hızlandırılmış yatırım ödülü de kazanmış. Bu yarışma çevreyi ve doğal hayatı korumak için teknolojik yöntemlerin geliştirilmesini destekliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.