btbilgi

Anlaşılan Çin’İn yakın gelecekte uzaya tonla uydu ve roket yollamaya niyeti var. Çünkü artık uzay aracı fırlatma masraflarını kısmak amacıyla farklı bir yöntem deniyorlar. Çin devletine bağlı ‘Çin Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Şirketi’ (CASTC) önce gemilerden roket fırlatmayı deneyecek, ardından da dev uçaklarla atmosferin kıyısından aynı sistemi tekrarlayacak.

Popular Science’ın haberine bakılırsa denizden ilk fırlatılacak uzay aracı ‘Long March 11’ roketi olacak. Bu roket 500 kilogramlık uyduları düşük yörüngeye sokmak için tasarlanmış. Fırlatma için gemi kullanmanın da bir sebebi var doğal olarak. Roketi sabit bir yer üsssünden fırlatmak, daha sonra ekvator üzerindeki yörüngelere sokmak için ekstra yakıt (yani ekstra ağırlık) anlamına geliyor. Halbuki roketi bir gemiyle ekvatora taşırsanız, fırlattıktan sonra yörüngeye daha kısa sürede, daha az yakıt ile girebilecek.

Çin’in yeni nesil uzay aracı fırlatma çözümü, dev bir uçak

Uçakla roket fırlatma fikri ise yeni değil. Richard Bronson’un Virgin Galactic firması da benzer bir yöntem deniyor. Virgin Galactic bir özel uzay yolculuğu şirketi ve onlar da kendi tasarımları olan dev uçaklar ile uzay aracı havalandırıp, atmosfere yakın noktalardan havada fırlatarak yakıt masrafından tasarruf etmek ve maliyetleri azaltmak istiyorlar.

Çin’in roket fırlatacak uçağı ise ‘Çin Hava Araçları Teknolojisi Akademisi’ (CALVT) tarafından geliştirilmekte. Xi’an Y-20 model yük uçağı 60 tonluk taşıma kapasitesine sahip. Bu da yaklaşık 54-55 tona kadar ağırlığı olan roketleri havalandırmasına olanak sağlamakta. Roketlerin içinde ise 100 kilogramlık uydu bölümü bulunuyor. Akademi ayrıca 200 kilogram ağırlığında uydu ve araç taşıyacak bir versiyon üzerinde de çalışmaktaymış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.