btbilgi

Lider elektrikli otomobil markası Tesla 2017’nin üçüncü çeyrek teslim ve üretim raporunu yayımladı. Bu rapora göre Tesla üçüncü çeyrekte toplamda 26 bin 150 araç dağıtmış durumda. Bu rakamın içinden Model S miktarı 14 bin 65 adet, Model X üretimi 11 bin 865 adet ve en yeni arabaları Model 3 ise 220 adet. Raporda bu rakamların şirket tarihindeki en yüksek Model S ve X dağıtımı olduğu ifade edilmekte. Rakamlar 2017’nin ikinci çeyreğine göre yüzde 17,7 oranında, 2016’nın aynı çeyreğine göre ise yüzde 4,5 artmış.

Tesla 2017’nin ilk yarısında 47 bin 77 adet araç teslim etmiş. 2017 sonu itibarı ile bu rakamın 100 bin adetin üzerine çıkması bekleniyor. Bu da 2016 teslimat rakamlarına göre yüzde 31 artış anlamına gelmekte.

Raporda üretim rakamları da verilmekte. Buna göre üçüncü çeyrekte Tesla toplam 25 bin 336 araç üretmiş. Bunların sadece 260 adedi Model 3 olmuş. Halbuki firma geçtiğimiz Ağustos ayında her çeyrekte 1.500 adet Model 3 araç üretilmesini planladığını açıklamıştı. Temmuz ayındaki çalışan teslim töreninde konuşan şirket kurucusu Elon Musk, Model 3’ün üretim sürecinin “tam bir cehennem” olacağını ifade etmişti. Bu konuda pek de haksız çıkmadığı söylenebilir.

Şu anda binlerce müşteri Tesla’dan Model 3 elektrikli otomobil önsipariş etmiş ve depozitolarını yatırmış durumdalar. Yani firma üretim sorunlarını kısa sürede çözmezse çok ciddi bir tepki ile karşı karşıya kalabilir. Resmi açıklamada firmanın üretimdeki sorunun nerelerde oluştuğunu bildiği, ama genel akışta veya parça tedariğinde bir problem olmadığı ifade edilmekte. Yakın zamanda bu sorunların çözüleceğine dair de teminat veriliyor.

Problemlerden biri olarak Kaliforniya fabrikasındaki alt sistemlerin zamanında aktive edilememiş olması gösterilmekte. Bir diğeri ise henüz tamamlanmamış olmasına rağmen batarya üretimini hız vermiş olan Nevada Gigafactory fabrikasındaki eksikler olarak belirtilmiş. Ayrıca Model 3’ün parçalarının yaklaşık yüzde 30’unun ABD dışı kaynaklardan elde edildiği ve bu teslimatların her zaman kendilerine bağlı olmayan risklerle dolu olduğu da hatırlatılmış. Firmanın geriden ama hızlı gelen otomotiv endüstrisine karşı rekabetçi konumunu koruyabilmesi için üretimi hızlandırmanın yollarını bulması gerekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.