btbilgi

Esnek ve kıvrılabilir fotovoltaik (güneş paneli) teknolojisi yeni değil, hatta son tüketiciler için pratik bir çok ürün de var. Fakat dünya çapında kurumsal ve büyük ölçekte gerçekleşmesi daha çok yeni. Bu konuda önde gelen firmalardan biri de İngiltere kökenli Renovagen. Firma rulo güneş paneli konusunda komple çözümler ve ürünler geliştirmekte. Firmanın ‘Rapid Roll’ enerji sisteminin İngiltere çapındaki ilk uzun dönemli kurulumu da Wales’deki Cardiff kıyılarındaki Flat Holm adasında gerçekleştirilmiş.

Bu rulo güneş paneli sistemi bir konteynerin içinde depolanıyor ve aynı halı gibi açılıp yere kurulabiliyor. Esnek ve hava koşullarına dayanıklı panellerin bulunduğu konteyner herhangi bir arazi aracı ile çekilecek şekilde tasarlanmış. Konteyneri istediğiniz yere götürüyor ve 55 metrelik tüm ruloyu 2 dakikada açıp yerleştirebiliyorsunuz. Paket bir sistem tek başına 100kWp (kilowatt peak) enerji üretmeye yetiyor. Bu rakam benzer portatif fotovoltaik ürünlerinin neredeyse 10 katı elektrik anlamına gelmekte.

Bir konteynerden çıkan rulo güneş paneli ile üretilen enerji 120 yataklık bir sahra hastanesine veya günde 25 bin litre deniz suyu temizleyecek taşınabilir bir arıtma sistemine yeterli elektrik sağlayabiliyor. Sağladığı ortalama 11kW’lık güç rahatlıkla dört kişilik bir evin günlük ihtiyacını karşılayabilir. Konteynere entegre bataryalar 24kW/h’lik enerji depoluyor, bu da bir elektrik kesintisinde bütün gün yeterli olabilir. Esnek panellerin herbirinin 10 yıllık ortalama ömrü bulunmakta.

Renovagen firması 2012’de kurulmuş ve ilk başarılı saha testini 2015’de NATO için yapmış. Portatif fotovoltaik sistemleri çok farklı noktalarda kullanılabilir. NATO örneğinde olduğu gibi sahada portatif üslerde, sahra hastanelerine, felaket bölgelerindeki acil yardım ekiplerine destekte, küçük madencilik ve arkeolojik operasyonlarında, festivallerde, açık hava etkinliklerinde, konserlerde, seralarda, inşaat projelerinde veya şebekeye erişim olmayan noktalarda elektrikli araç şarjında işe yarayabilmesi için tasarlanmış.

Rulo güneş paneli teknolojisi İngiltere’de ilk kez denendi

Firma 2016’da dev bir kitlesel fonlama kampanyası ile 1 milyon Sterlin yatırım elde etmiş. Bu sayede seri üretime geçilebilmiş. Artık ürünler piyasaya çıkmaya hazır durumda. Firma farklı kapasitede konteyner çözümlerini dünyanın her yerine yollamaya hazır olduğunu belirtiyor. Hayatın her noktasında temiz ve yenilenebilir enerji kullanmamak için mazeretler gittikçe azalıyor, ne dersiniz?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.