btbilgi

Dijital dünya tüketicileri rahata çok alıştırmış durumda. Tüketici beklentileri alanında yapılan araştırmalar, yeni nesil tüketicilerin bir ürün ya da hizmet alırken daha fazla kolaylık ve aynı anda daha fazla güvenlik istediğine işaret etmekte. Kullanıcılar dijital ortamda yaptıkları tüm işlemlerin güvenlik sorumluluğunu da kurumlara yükleme eğiliminde. Fintech alanındaki şirketler de yeni nesil tüketicilerin bu taleplerini karşılamak üzere, bankalar ve ödeme kuruluşlarına yönelik kredi kartı güvenlik çözümleri geliştiriyor.

Bu alandaki en büyük markalardan Mastercard yeni bir raporunda, 22-39 yaş arasındaki Y kuşağının dolandırıcılık durumunda ilgili kurumlara karşı toleransının önceki nesillere göre yok denecek kadar az olduğunu belirtmekte. 2016 yılında 4,2 milyar çalınan kayıt miktarı ve sadece geçtiğimiz ay 143 milyon kimliğin kopyalandığı bilgisi de veriliyor. Bu verilerin karanlık internete yüklenip kötü niyetli kişilerin kullanımına açılma hızı 9 dakika. Yani hem kurumların hem de tüketicilerin daha sağlam güvenlik önlemlerine ihtiyacı var.

Dijital bir dünyada nakitsiz bir ödeme ortamı yaratabilmek çok önemli. Bugüne dek kullanılan ve hatırlaması çok da kolay olmayan şifrelerin yerini, artık EMV çipler ve biyometrik kimlik doğrulayıcıları alıyor. Böylece tüketici kredi kartı şifresini girerken kasadaki görevlinin arkasını dönmesi gerekmiyor ve “Şifrem başkasının eline geçer mi?” endişesi tarih oluyor. Tüketiciler selfie çekerek, kalp ritimleriyle ya da parmak izleriyle işlemi yapanın kendileri olduğunu doğrulayabiliyorlar.

Kredi kartı güvenliğinde yenilikçi erken uyarı çözümleriMastercard’ın kısa bir süre önce lansmanını yaptığı Early Detection System (Erken Tespit Sistemi) ise kredi kartı ve hesapların güvende olmasını sağlayacak hızda bankalara ve ödeme kuruluşlarına dolandırıcılığı erken bir aşamada tespit etme imkânı sunuyor. Mastercard’ın geniş network ağı verileri ile iç ve dış kaynaklardan yararlanan sistem, kartın ya da hesabın risk altında olduğunu tespit ederse anında bankalara ve ödeme kuruluşlarına riskin seviyesini de bildiren bir uyarı iletiyor. Böylece, dolandırıcılık gerçekleşmeden önce gerekli tedbirlerin alınması ve dolandırıcılığın önlenmesini sağlanıyor. Mastercard bu yeni sistemi ile dolandırıcılığın gerçekleşmesini, geleneksel yöntemlere göre 6 ila 18 ay arasında daha erken tespit edebilmekte.

Fakat finans alanında çalışan şirketler ne kadar önlem alırsa alsın, bu konuda devletlere ve tüketicilerin kendisine de büyük sorumluluk düşmekte. Hükümetler yasa ve düzenlemelerle tedbirleri artırmalı. Tüketiciler ise dijital dünyaya kendilerini bilinçsizce kaptırmayıp, nereye hangi bilgiyi girdiğine dikkat etmekle sorumlu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.