btbilgi

Sosyal medyanın en popüler markası Facebook, platformundaki uygunsuz reklamlardan ve sahte haberlerden çok çekti. Çekmeye de devam ediyor. Son olarak reklamverenlere bir dizi keskin kural getirerek, hangi tür içeriklerden reklam kazancı sağlanamayacağı konusundaki yaklaşımını aktardı. Bunun dışında Rusya kökenli sahte reklam kampanyaları ile de boğuşuyor.

Firma tüm bunlarla daha verimli başedebilmek için yapay zeka, makine öğrenme gibi teknolojilere yatırım yapıyor. Ama bir diğer yandan da insan çalışan desteğini artırmakla meşgul. Recode sitesinin verdiği bir habere göre Facebook sırf reklam operasyonlarını iyileştirmek amacıyla 1.000 yeni görevliyi işe alacak.

İşe alınan kişiler bütün gün platformda yayınlanacak ve yayınlanan reklam alanlarını inceleyecek, kurallara uymayan reklamlar görüldüğünde reklamveren uyarılacak veya direk silinecek. Bu çalışanların tam zamanlı mı, yarı zamanlı mı olacağı belli değil. Bir başka yapılacağı söylenen şey ise, politik reklam alanı satın almak isteyen reklamverenlerden daha ayrıntılı brifing belgeleri almak olacakmış.

Henüz her konuda tüm planları açıklanmamış olabilir fakat platform şu anda çok hassas bir durumda. Her gün milyarlarca insan günlük eğlence, iletişim, daha da ötesi haber kaynağı olarak Facebook’u kullanıyor. Dünya çapında her önemli olayda neler olup bitiyor diye ilk önce bakılan kaynaklardan biri haline geldi. Platformun üyeleri küçük yaştaki kullanıcılardan yaşlılara kadar değişiyor. Çok farklı hassasiyetlere sahip insanalr bulunuyor. Herkes memnun etmenin mümkün olmadığını iyi bilen Mark Zuckerberg, en azından rahatsız edici içerikleri ve sahte haberleri engelleyerek genel memnuniyeti yüksek tutmaya çalışıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.